ASTROFOTOGRAFIE NGC7000 |
Věrný svému nepsanému pravidlu, že každý další snímek stejného objektu musí být lepší než předchozí, přidávám po čtyřech letech nový snímek této oblasti. Zrcadlovku Canon EOS300D nahradila CCD kamera QHY8 a expoziční čas vzrostl z 18 minut na 3 hodiny 15 minut. A na snímku je to pochopitelně poznat, hlavně na prokreslenosti detailů a nízkém šumu. Pomocí UHC filtru zařazeného v optické soustavě jsem trochu potlačil hvězdy, a zvýraznil mlhoviny. Zde je k dispozici snímek v plném rozlišení. Údaje o snímku:
![]() Konečně jsem sehnal a zprovoznil ED F4 reduktor na Borg 77ED, a tak jsem při první vhodné příležitosti namířil sestavu Borg+Canon EOS 300D na tento vděčný objekt. Výsledek tentokrát výrazně překonal moje očekávání. I na nezpracovaném snímku byla mlhovina jak vyšitá. Být na místě s pořádně tmavou oblohou a ne 12km od stotisícového města, nebylo by nutné do snímku asi sahat vůbec. I takto byl zásah minimální, po složení snímků v Registaru jsem aplikoval pouze funkci úrovně, a nastavil černý bod snímku. Toť vše. Je to prozatím můj nejlepší snímek této oblasti. Údaje o snímku:
Toto je prozatím poslední snímek známé mlhoviny v souhvězdí Labutě. Konečně se podařilo uspokojivě vyřešit pointování teleobjektivu Rubinar, který byl upevněn na malém refraktoru. Teprve tento snímek začíná vyhovovat mým představám. Je to hlavně díky tomu, že je vlastní negativ tentokrát docela kvaliní, takže se podařilo omezit nutné zpracování na minimum. Při porovnání se dvěma předchozími (níže) je rozdíl značný. Proto nyní zařazuji i větší verzi snímku v rozlišení 1024x768 pix. Údaje o snímku:
Jedná se o velmi známou emisní mlhovinu v souhvězdí Labutě, mezi hvězdou Deneb (alfa Cyg.) a hvězdou ksí Cyg. (na snímku nalevo od mlhoviny). Vizuálně jsou pozorovatelné pouze nejjasnější partie, nejlépe s použitím mlhovinových filtrů. Plošná jasnost objektu je poměrně malá. Na negativu exponovaném přes hodinu je však mlhovina již dobře patrná. Po zpracování se ještě více zviditelní a objeví se i mlhovina IC5070 (Pelikán), na snímku napravo od NGC7000. Údaje o snímku:
Toto je starší snímek, který je poněkud chybně pointován ze stejných důvodů jako snímek mlhoviny California. Navíc se zde projevuje i rotace zorného pole v důsledku nepřesného ustavení polární osy montáže. Údaje o snímku:
(c)1999-2012 Martin Myslivec |