Hvězdárna

Hvězdárna je postavena na pozemku rodinného domu v Bělči nad Orlicí nedaleko Hradce Králové, jako součást víceúčelového zahradního domku, který není vytápěný. Umístění přímo na střechu domu jsem zavrhl z důvodu rizika úniku tepla a zhoršení seeingu (chvění vzduchu). Část střechy domku v okolí kopule byla ponechána plochá (z důvodu přístupu, například při údržbě nebo čištění), a na ní je umístěna laminátová kopule o průměru 3 metry. Výrobcem kopule je polská firma ScopeDome ze Slupska. Kopule je osazena na 60cm vysoké podezdívce, což zvětšuje vnitřní prostor a umožňuje bez problémů stát v celém prostoru kopule. Do kopule se komfortně vejdou dva lidé, s trochou nepohodlí i čtyři.

Stavba hvězdárny začala jak jinak než velkou dírou do země (zahradní domek je z části podsklepený). Následně bylo vyzděno podsklepení a obvodové základy nepodsklepené části ze ztraceného bednění, provedena izolace sklepa proti vodě a položeny panely tvořící strop sklepa. Nepodsklepená část má odlitou betonovou desku, na které je postavene pilíř z betonových tvarovek 40x50cm. Ten je proti vibracím vyztužen přizděním dvou stěn, tvořících uvnitř zahradního domku jednotlivé místnůstky. Do sloupu je zabetonovaná výztuž s navařenými závitovými tyčemi M20, na kterou bude později ukotvený sloup pro montáž.  Strop části pod kopulí je opět z panelů, s ponechanou mezerou okolo sloupu a mezerou nad stěnami připojenými z boku na sloup, aby se do něj nepřenášely vibrace při chůzi v kopuli. Nad tímto betonovým stropem je pak vyzděný věnec pod kopulí, a okolo něj udělaná mírně skloněná plochá střecha. Nad zbytkem domku je potom klasická šikmá střecha s pálenými taškami jako na domě, asymetrická tak, aby hřeben vyšel severně od sloupu montáže. Tam nijak nepřekáží pozorování kolem severního obzoru (paralaktickou německou montáž do toho místa stejně nelze namířit).

Přístup do kopule poklopem v podlaze po tzv. mlynářských schodech (to jsou takové příkřejší schody s vybranými stupni). Na klasické schodiště nemá poklop  dostatečný rozměr, člověk by se musel příliš krčit. 

Postup stavby je ve zkratce vidět v následující galerii:

Na následujícím obrázku je vidět výhled z kopule. Je to panoramatický záběr okolí v okruhu 360° z místa sloupu, kde bude umístěna paralaktická hlava montáže. Vyfoceno to bylo ještě v době před umístěním kopule. Hřeben střechy je na severu. Vertikální rozsah je 90°, tedy horní hrana obrázku odpovídá zenitu.

Stavba hvězdárny pokračovala sestavením a usazením kopule. Kopule je dodávána v rozloženém stavu. Sestavení je celkem jednoduché, ve dvou lidech je to práce na půl odpoledne. Kopule sestává ze dvou velkých bočních dílů, které se spojí pomocí dalších dvou dílů. Jeden z nich tvoří zadní část, nad kterou zajíždí odsuvný kryt štěrbiny. Druhý malý díl potom spojuje obě boční skořepiny vpředu, pod štěrbinou. Tyto čtyři díly tvoří již uzavřenou kopuli, na kterou se nasadí pátý díl - odsouvatelný kryt štěrbiny.

Hotová kopule se osazuje na laminátový pojezdový prstenec, který se ze čtyř dílů složí a přišroubuje přímo na oplechovaný betonový věnec podezdívky kopule. Měl jsem trochu obavu z případného utržení kopule z podezdívky při silném větru, takže jsem místo dodávaných celkem krátkých šroubů a hmoždinek pojedový prstenec přišrouboval pomocí dlouhých šroubů, zalepených hluboko do podezdívky chemickými kotvami.

Kopuli jsme poté, co jsme ji za jedno odpoledne s kolegou složili, ponechali na pozemku. Druhý den ráno přijel jeřáb a umístil ji na připravený pojezdový prstenec.

Další fází stavby byla montáž vnitřního vybavení kopule. Jako příslušenství je dodávaný řídící systém se dvěma asynchronními motory s plynulými rozjezdy pomocí frekvenčních měničů. Připojení k PC observatoře je pomocí USB a dodávaného ASCOM driveru, který umožní integraci kopule do mnoha aplikací pro řízení observatoře. Pohon otáčení i odsouvání kopule je realizovaný pomocí převodovky a ozubeného hřebenu. Jeho našroubování (je dodávaný po částech) na vnitřní obvod kopule, osazení převodovky, motorů, frekvenčních měničů, krytu hřebene a natahání a zprovoznění celého elektrického vybavení kopule byla práce na několik odpolední a večerů. Je to docela piplačka. Zpracování celé kopule není úplně dokonalé, takže to chce místy trošku domyslet, upravit, dotáhnout do konce. Typickým příkladem je třeba kabeláž pro přívod napájení a povelů k odsuvné štěrbině. Dodávaný kabel byl už při teplotách lehce nad nulou dokonale tvrdý. Musel jsem ho nahradit speciálním silikonovým kabelem (výrobce Helukabel) pro vysoký rozsah teplot. Ten neztuhne ani v mrazech. 

Výrobce později začal dodávat i bezdrátovou verzi řídícího systému, kde je otočná část kopule napájená buď pouze v zaparkovaném stavu přes kontakty, nebo si sebou vozí napájecí akumulátor (UPS), dobíjenou  v parkovací poloze.  Ta eliminuje nutnost napájecího  kabelu pro otočnou část.

Řídící systém je umístěný v instalační krabici ve stěně podezdívky kopule, ze které jsou protažené chráničky do rozvaděče v místnosti pod hvězdárnou a dále z hvězdárny do domu. Další chránička vede do sloupu montáže.

Po dokončení elektroinstalace kopule byl vyroben na podlaze kopule rošt z dřevěných trámků, a na něj přišroubována podlaha z OSB desek.  Na ni bylo položeno silnější měkké linoleum (slouží také jako ochrana pro případné padající příslušenství dalekohledu jako okuláry, redukce...)

Sloup je svařenec kruhové základové desky tloušťky 20mm, na kterou je přivařená ocelová trubka průměru 200mm a tloušťce stěny 5mm. Trubka je zakončena vysoustruženou duralovou základnou, na kterou se pak šroubuje montáž dalekohledu. Sloup byl před usazením na vrch pilíře podmazán lepidlem na obklady, srovnán do svislé polohy podle vodováhy a přitažen k závitovým tyčím na vrcholu pilíře. Po ztuhnutí lepidla je jeho usazení dokonale tuhé.

V následující galerii je pár snímků až po finální vzhled hvězdárničky. Do doby, než bude pořízen větší přístroj, umístil jsem na sloup moji stávající montáž EQ6 s malým 185mm astrografem a refraktorem Borg 77ED. Celý systém je možné ovládat na dálku, takže hvězdárnu mohu využívat, i když není ještě není dokončen dům.



Tento web popisuje moje současné aktivity v obalsti astronomie. Starý web s informacemi a snímky do roku 2012 naleznete na foto.astronomy.cz