NGC 2264

Údaje o snímku:
Optika: N300/1200mm, ASA Wynne 0.95x
Kamera: CCD G3-16200 + externí kolo, Moravské přístroje
Filtry: Baader RGB, 7nm H-alfa
Montáž: montáž vlastní konstrukce
Pointace: SX Lodestar, OAG
Datum a čas: 4. 12. 2019 - 17. 1. 2020, v každé použitelné chvilce
Expozice: 30x 10min.R, 34x 10min. G, 59x10min. B, 57x 10min. Ha
Místo: Běleč nad Orlicí - hvězdárna

NGC 2264 je primárně označení otevřené hvězdokupy, podle svého vzhledu do špičky uspořádaných hvězd také někdy nazývána jako Vánoční stromeček "Christmas tree". Ale hvězdokupou tato oblast zdaleka nekončí. Pod stejné katalogové označení je totiž zahrnutý celý mlhovinový komplex v místě hvězdokupy. Výrazným objektem je Cone nebula - LDN 1613, mlhovina ve tvaru kužele směřujícího od hvězdy HD 47887.

Dalším výrazným objektem v záběru je mlhovina  příznačně nazývaná Fox Fur nebula (Liščí kožich), s katalogovým označením Sh2-273. Na snímku hlavně v H-alfa spektrální čáře připomíná hlavu lišky (čumák, oči, uši a kus navazujícího kožichu). 

Kromě vodíkových oblastí mlhovina obsahuje i významé množství prachu, který v místě, kde je ozařován jasnějšími hvězdami (hlavně jasnou 15 Monocerotis, vytváří výrazné reflexní mlhoviny zářící modrou barvou. To je také důvod, proč jsem se rozhodl místo obvyklého úzkopásmového snímku, který se fotí velmi často, věnovat hodně času širokopásmovému snímaní, s preferencí času hlavně v modré barvě. Výsledek pak ukazuje emisní mlhovinu zasazenou do prachových mračen (zářících i temných).

Snímek byl pořizován v průběhu prosince 2019 a ledna 2020, vždy když dovolilo počasí. Vybírat jsem si moc nemohl, a tak ve výsledku se na velikosti a kontrastu hvězd podepsala vlhkost a časté náznaky přízemní mlhy, ale i horší seeing. Na druhou stranu, rozptýlené světlo okolo jasnějších hvězd hvězdokupy ji dává vyniknout, a hezky zobrazuje jejich  barvu.

Celkový expoziční čas byl 5 hodin v R filtru, 5h 40m v G filtru, 9h 50m v B filtru a 9h 30m v H-alfa.  Dohromady rovných 30 hodin.

H-alfa snímek, který můžete vidět níže, byl také použit ke zvýraznění mlhovin v RGB snímku, ale pouze opatrně, aby si snímek zachoval vzhled širokospektrálního snímku se všemi typy mlhovin. Snímání přes úzkopásmový OIII filtr jsem neprováděl, po testu s pár snímky přes něj jsem usoudil, že v objektu žádná významná emise v OIII čáře není, a to, co přes OIII prošlo, je hlavně modré světlo z prachových reflexních mlhovin, které se přes široký modrý filtr uplatní v daleko větší míře.



Tento web popisuje moje současné aktivity v obalsti astronomie. Starý web s informacemi a snímky do roku 2012 naleznete na foto.astronomy.cz