Reference

Montáže, dalekohledy:

AltAz půlmetr na polovidlici, Centrum přírodních věd - hvězdárna Jičín

Jedná se o půlmetrový reflektor newtonovy konstrukce o světelnosti f/4, stavěný na zakázku pro nově vznikající Centrum přírodních věd, nástupce bývalé Jičínské hvězdárny. Dalekohled je určen jak pro vizuální pozorování a online pozorování CCD kamerou pro veřejnost, tak i  pro astrofotografií členů astrokroužku. Dále je v sestavě 185mm APO refraktor, olejový triplet. Výrobce CFF Telescopes, Pal Gyulai, Maďarsko.  

Oba dalekohledy jsou umístěny na polovidlicové Alt-Azimutální montáži vyrobené na zakázku. Nízká Alt-Az polovidlice byla zvolena z důvodu snadného přístupu k okulárovému výtahu a zvětšení místa pro návštěvníky v kopuli. Sestava je nyní podstatně kompaktnější než předchozí půlmetrový newton na německé paralatické montáži. V kopuli již nepřekáží žádné protizávaží a přístup k okuláru, i když dalekohled míří nejvýše - do zenitu, je nyní pomocí čtyř stupínků na přenosných schůdcích.

Montáž je s frikčním (třecím) převodem, což zajišťuje přesný chod s minimální periodickou chybou. Řízení v Alt-Azimutálním režimu zajišťuje servodriver Sitech Servo II (Sidereal Technology, USA). Pohon je realizován pomocí precizních DC servomotorů Maxon DCX (Maxon Motor AG, Švýcarsko) s motorovými enkodéry s rozlišením 1000 pulsů na otáčku (zajišťují rychlostní zpětnou vazbu – přesné sledování objektu). Poloha je odměřována pomocí magnetických enkodérů Renishaw LM10, na výstupních osách azimutu a výšky. Ty mají 808 000 pulsů na otáčku, tedy rozlišení 1.6 arcsec). Dalekohledem je možno hýbat jak elektronicky – ovladačem, tak i manuálně, prokluzem třecího převodu, aniž by se ztratila informace o poloze.

Mechaniku a elektroniku montáže i dalekohled jsem navrhl a následně vyrobil ve spolupráci s firmou Inox Dekor  s.r.o., Jaroslav Heršálek, Vitiněves v rekordním čase 5 měsíců. Refraktor a veškeré další optické komponenty byly dodány na zakázku firmou Supra Praha, spol. s r.o.  Lehký a velmi tuhý karbonový tubus vyrobil Klaus Helmerichs, Německo.


TCMT ( Thirty CentiMeter Telescope, www.tcmt.org

Vyrobeno na zakázku pro soukromou observatoř známého pozorovatele proměnných hvězd Pavla Cagaše. Jedná se o 30cm f/4 astrograf na přesné masivní montáži s frikčním převodem, M2Mount. Primárně určeno pro pozorování proměnných hvězd. Navrženo pro optimální pokrytí senzoru 37x37mm (pole 50mm v průměru) s minimální vinětací a rozlišením 1.5"/pix.

Pavlova prezentace dalekohledu a montáže: https://www.youtube.com/watch?v=WJ4EsLhGBdY

Thirty CentiMeter Telescope Thirty CentiMeter Telescope

Dalekohled

  • 0.3m f/4 primární zrcadlo, ohnisková vzdálenost 1.2m. prodloužená na 1.4m komakorektorem (Televue Big 3" Paracorr type 2)
  • Robustní uložení zrcadla na 9 bodech
  • 11cm sekundární zrcátko
  • Lehký a pevný tubus z uhlíkového sendviče s tloušťkou stěny 8mm.
  • 3" fokusér se třemi lineárními kuličkovými vedeními
  • elektronika ostření M2

Montáž

  • Paralaktická montáž s třecím převodem v obou osách
  • nosnost do 50kg přístrojů (z části závislá na rozložení setrvačných hmot)
  • minimální peridická chyba, okolo 1", možnost provozu několik minut bez poinatce (záleží na použitém ohnisku).
  • řídící systém Pulsar II

 

články a snímky v časopisech a knihách:

 

Astropis speciál 2011
Velký přehled astrotechniky

Článek  Jak na astrofotografii "levně"

Clarion Congress Hotel Prague
fotografie pro výzdobu interiéru

24 snímků pro výzdobu interiéru hotelu

Velká kniha HDR fotografie - Andrej Bočík

ilustrační snímky do knihy

Fotografujeme noční oblohu - Tomáš Dolejší
 

Fotografie na obálce

Ilustrační snímky uvnitř knihy

Pozorujeme hvězdy - Tomáš Gráf

fotografie uvnitř knihy
 

Měsíc - Pavel Gabzdyl

snímek Měsíce ve zvýrazněných barvách
 Nový web je prozatím ve výstavbě, původní web naleznete na foto.astronomy.cz