ASTROFOTOGRAFIE

Předchozí :: Domů :: Další

Obsah


Slunce ve spektrální čáře H-alfa

Snímek ve vysokém rozlišení

Snímek ve vysokém rozlišení - černobílý

Snímek vznikl při mé návštěvě na soukromé Hvězdárně Skymaster. Zpracování jsem dělal s cílem zjistit, jak se dělají ty známé červenooranžové snímky Slunce v H-alfa. Podotýkám, že takto to nevypadá, Slunce je v okuláru opravdu jen v odstínech té konkrétní červené, nicméně jsem zjistil, že ty to snímky mají celkem reálný důvod.

Pokud si nechcete komplikovat život dvojnásobnou expozicí (krátkým a dlouhým časem) dá se využít následujícího jevu: Při vhodně zvolené délce expozice se v červeném kanálu snímku naexponují protuberance a tenká linka chromosféry na okraji kotouče korektně, a zbytek disku je téměř nebo úplně nadoraz dynamiky senzoru. V zeleném kanálu, kde by naopak nemělo být vůbec nic, je díky nedokonalosti filtrů na barevném senzoru celkem správně naexponovaný obraz kotouče. Propustnost zeleného filtru v HA není zřejmě úplně nulová, a díky přeexpozici to stačí. V modrém kanálu pak není samozřejmě nic (nebo opravdu nepatrné úrovně). Vhodným smícháním R a G kanálu vznikne takovýto pěkný obrázek, s WEB-kamerou to lze realizovat přímo, jen stačí nastavit vhodně citlivost v červené a zelené. S digitálním foťákem je to na delší laborování, bez korekce v PC je snímek více dočervena. Po separování červeného a zeleného kanálu a složení ve "správném" poměru vyjde to, co je na snímku níže.

U něj bylo ještě pro eliminaci seeingu a zvýšení ostrosti provedeno následující zpracování:

Z RAW formátu byly vytaženy pomocí upravené verze SW SubRAW, co tvoří HonzaS (podle mých rad) R a G složky od šesti manuálně vybraných nejostřejších snímků. Ty byly pomocí Registaxu složeny, následně provedeno sloučení zpět do RGB snímku a ten nakonec doostřen opět v registaxu pomocí Waveletového doostřování (velmi decentně).

Všimněte si na snímku v plném rozlišení tenkých vláken hmoty okolo protuberancí. Na jednotlivém snímku nebyla, nebo daleko méně výrazná.

Údaje o snímku:

  • optika: Refraktor TS100/700 + telecentrický systém TZ4 + H-alfa filtr SolarSpectrum 0.56Ä
  • světelnost: f/28
  • délka expozic: 6 x 1/10sec, 100ASA
  • datum: 28.7.2005
  • místo: Hradec Králové - Borovinka (Skymaster)
  • Fotoaparát: Canon EOS 20D
  • podmínky: Skoro jasno

(c)1999-2012 Martin Myslivec          

NAVRCHOLU.cz