ASTROFOTOGRAFIE

Předchozí :: Domů :: Další

Obsah


Přechod Venuše přes Slunce 8.6.2004

 

Dne 8.6.2004 došlo k dlouho očekávanému přechodu planety Venuše před slunečním kotoučem. Na pozorování úkazu jsem se přestěhoval na zahradu k tchánovi do Krchleb (asi 8km od Nymburka směrem na Ml. Boleslav). Ráno okolo 5 hodiny Byla obloha jasná. Jdu tedy ještě do postele. Vstávám o půl sedmé a pohledem z postele do jižního okna vidím modrou oblohu. Po vylezení z postele mne ale čeká šok - obloha od SZ až do 60 stupňů nad jih zatažená kompaktní "dekou", Slunce neprosvítá. Cosi jako skoro jednolitá vrstva altokumulů se sune docela rychle k jihovýchodu. Začínám uvažovat, kam pojedu, jde mi teď už jenom o to, vidět to. Nějaké focení je mi ukradené. Volá mi Martin Gembec z Jablonce, že jedou od Jičína k Poděbradům, že je tam díra. Tak je utvrzuju v tom že je, ale že utíká na jih až jihovýchod. Začínám balit. Moc času mi už nezbývá. Už zůstává jen složit montáž, kterou jsem v noci ustavil. V tom okamžiku ale začínám zjišťovat, že mraky sice lezou k jihu, ale jejich okraj je stále tak v 60 supních nad jihem, a dokonce začíná "couvat" zpátky k severu. Vrstva se totiž vlivem tepla v té jasné díře začíná od kraje rozpouštět. Zbývá 20minut do prvního kontaktu. Montáž tedy zůstává na místě, odjezd se ruší a instaluju nádobíčko zpět. Pokud to mraky stihnou, bude to tak, tak... No, nebudu to napínat. Mraky v místě Slunce se začaly rozapdat 5 min. před začátkem 1. kontaktu a v jeho okamžik již přecházely jen poslední zbytky, a ty do pár minut vymizely úplně. Pozorování tak mohlo nerušeně začít.


Vybavení použité pro pozorování a záznam přechodu Venuše

Rozhodl jsem se, že vstup si "vychutnám" vizuálně a nic fotografovat nebudu. Úkaz začal tím, že se na okraji slunce objevil tmavý dolíček, který se začal zvětšovat. Zhruba v poslední čtvrtině doby mezi 1 a 2 kontaktem se objevila zářící atmosféra Venuše a byla vidět až do druhého kontaktu, hodně tenká, ale při zv. 160x jasně patrná, při 250x už hůře (tmavší obraz), vrátil jsem se na 160x.

Kapkový efekt při vstupu byl patrný, byť dost rušený seeingem. I když spíše než kapka bych to charakterizoval jako takové širší slití, které celkem drželo svoji šířku.


Výstup Venuše - 3. kontakt

Výtup už jsem se rozhodl točit, s tím, že se pokusím natočit zářící atmosféru planety. Vzhledem k tomu, co jsem viděl při vstupu, mi bylo jasné, že to bude nelehké, ne-li nemožné. Z toho důvodu jsem obraz Slunce úmyslně trochu přeexponoval. Na snímcích videa sice nebylo vidět atmosféru ani v náznaku, ale po složení asi 40 snímků a doostření Registaxem se přeci jenom náznak ukázal. Pokud ji nevidíte, nastavte si dobře jas a kontrast monitoru.


Výstup Venuše - zářící atmosféra

Chvílemi mezi nahráváním jsem ovšem stejně pozoroval i vizuálně (bylo to jednoduché, zasouval jsem jen velké zrcátko v mém OAG do cesty před kameru, takž jsem si nic nerozhodil) a musím konstatovat, že výstup byl již kvalitou podmínek horší. Seeing byl větší než ráno, navíc přecházely mraky. Atmosféra byla tentokrát vidět jen opravdu chviličku po 3 kontaktu, dokud byla těsně u okraje slunečního kotouče. Pak začly chodit mraky a byl i trochu zákal ve vyšších vrstvách atmosféry. Kapkový efekt byl tentokrát díky seeingu nepozorovatelný, obraz se moc vlnil.


Výstup Venuše ze slunečního kotouče


A na závěr celkový pohled... (Olympus C-2500L)


Údaje o snímcích:

  • optika: Newton 210/1000mm, prim. ohnisko, filtr Baader Astro Solar
  • světelnost: f/5
  • délka expozic: v rozmezí 1/500 až 1/5000
  • datum: 8.6.2004
  • místo: Krchleby u Nymburka
  • kamera: Webkamera Philips ToUcam Pro, Fotoaparát Olympus C-2500L
  • pointace: Manuální udržování objektu v zorném poli ovladačem, montáž EQ6
  • podmínky: Polojasno až skoro jasno

(c)1999-2012 Martin Myslivec          

NAVRCHOLU.cz