Astrofoto workshop

Začínáte fotografovat vesmírné objekty, nebo již nějakou dobu fotíte, ale stále neumíte kvalitně zpracovat nasnímaná data ?  Pak je tento víkendový workshop určen právě pro vás. 

V průběhu roku, podle zájmu a počtu osob, budou probíhat víkendové workshopy se zaměřením na praktickou výuku zpracování astrosnímků, primárně na zpracování snímků DSO objektů pořízených dlouhými expozicemi pomocí CCD kamer nebo digitálních zrcadlovek.

Na dodaných nasnímaných datech si několikrát vyzkoušíte kompletní zpracování snímku, od kalibarce dat, přes složení snímků až po finální zpracování. Nejprve společněm pod mým vedením, později samostatně.

Můžete použít i vlastní donesená data, pořízená vaší technikou, a pod mým vedením si je na workshopu zkusit zpracovat. V průběhu workshopu se mnou také můžete zkonzultovat případné technické záležitosti ohledně fotografování, problémy s technikou a podobně.

Pokud se chcete přihlásit, v odkazu nalevo najdete přihlašovací formulář a předběžný program workshopu.

Termíny:

Momentálně nejsm z důvodu časového vytížení workshopy realizovat. Až se situace změní, oznámím to zde.

Počet účastníků:

budu se snažit udržet počet účastníků do deseti. Více už není komfortní ani pro mne ani pro vás. Nemohl bych se vám tolik věnovat.  Pokud bude zájem vyšší, přidám podle potřeby další termíny. 

Co budete potřebovat:

  1. notebook (v nouzi lze i stolní PC+monitor) schopný provozovat použitý SW (pozor, PixInsight vyžaduje 64-bitový OS Win, lze i Mac, Linux). V omezeném počtu je možnost zapůjčení notebooku hvezdárnou (nutno nahlásit předem, pořešit individuálně, aby byl nainstalovaný potřebný SW).
  2. potřebný SW. Kdo nemá PixInsight, lze ho s předstihem stahnout a objednat si bezplatnou trial licenci funkční 45 dní (https://pixinsight.com/trial/). Pro květnový termín Adobe PS + nějaký SW pro kalibarci a složení snímků. Free je DeepSkyStacker, lze sehnat i trial licence MaxIm DL. Ke zkalibrování lze použít i free program MRAW. Za SW ve svém notebooku si ručí každý sám, jeho legalitu zkoumat nebudu.
  3. vlastní nafocená data - máte-li nějaká použitelná. Budou použita v neděli, kdy už si zkusíte zpracovávat vlastní snímky. Sobota se odehraje se stejnými daty, společnými pro všechny.  Kdo nemá použitelná vlastní, tak mu něco svého přidělím.  Je potřeba mít sadu snímků objektu (v množství použitelném k vytvoření alespoň průměrného snímku, tedy akumulovaná expoziční doba typicky několik hodin, úměrně jasnosti objektu) a kalibrační snímky (alespoň darkfarme, ještě lépe i flatfield, darkflat či bias, buď celou sadu, nebo vytvořené master snímky). Může to být i nezpracovaný zkalibrovaný seskládaný snímek, ale pokud se ukáže, že je preprocessing provedený chybně, nelze to už na místě napravit. 
  4. ukázky svých zpracovaných snímků - hodí se k diskuzi nad nimi, zhodnocení, poukázání na pravděpobné chyby ve zpracování. Samozřejmě máte-li již něco nafoceno a máte odvahu to ukázat.
  5. PRODLUŽOVAČKU, případně rozdvojku či psa, na nabíjení notebooku za provozu na stole. Něco mám, ale kabelů není nikdy dost.
  6. Spacák (deku, polštářek) pro případ, že chcete využít ubytovnu K-klubu

Kde se bude konat:

Akce se bude konat po celý víkend v nově zrekonstruovaném objektu hvězdárny a přírodovědného centra v Jičíně. K dispozici je sál s projekční technikou, který jde i ve dne velmi slušně zatemnit, takže bychom neměli mít problémy s tím, že budou zanikat slabší partie zpracovávaných objektů ve světlém pozadí snímku na projekčním plátně.  K dispozici je projektor s nativním full HD rozlišením, takže uživatelské rozhraní PixInsight se na plochu pohodlně vejde, a celá prezentace by měla být velmi slušně přehledná.

Přednáškový sál je pro 40 lidí (myšleno ale pouze na židlích). Ty budou po dobu workshopu vyměněny za pár stolů, abyste všichni měli dobrý výhled na plátno.  Místa bude dost.

Ubytování:

Ubytování si každý zajišťuje sám. K-klub, pod který hvězdárna spadá, nabídl k dispozici svoji ubytovnu. Jedná se o jednoduché levné ubytování za 80 Kč/den. Je to jednoduše zařízené, ale po zkušenostech z předchozích workshopů potvrzuji, že vše je čisté, včetně sprch a WC, kterých je dostatek. K přespání to bohatě stačí (stejně návart z workshopu na ubytovnu bývá pozdě večer). K dispozici jsou lůžka s prostěradlem, bez povlečení (nutno si vzít vlastní, nebo spacák) a bez vaření (není to penzion). V objektu je i kuchyňka s nádobím. Ubytovna je v centru města u náměstí, tak 15 minut chůze od hvězdárny.

 

Zájemci o luxusnější ubytování můžou využít služeb některého z hotelů či penzionů v Jičíně a okolí. 

Stravování:

Stravování je individuální. Jičín je malé město, takže vše je relativně blízko ke hvězdárně. Byla dána nabídka možnosti dovozu teplých obědů na hvězdárnu, aby nebylo nutné na obědy chodit do města. Vyřešíme to podle zájmu až v pátek při organizaci. 

Nějaké občerstvení (minerálka, káva, čaj, něco drobného na zub) zajistím, aby bylo na přednáškovém sále k dispozici.

Večeře ponecháme asi ve stylu společného posezení někde ve městě.

Doprava, parkování:

Hvězdárna leží hned vedle obchvatu města Jičína, na jeho jihozápadním okraji. Zde je mapa. Pozor ale, z toho obchvatu se k hvězdárně nelze přímo dostat. Musíte zajet do města, ulice Poděbradova, Ruská, na křižovatce u mostu přes Cidlinu odbočit do ulice Raisova, podjet most pod tím obchvatem, a asi po 100m doprava úzkou silničkou do kopce. Přímo u hvězdárny je malé parkoviště odhadem tak pro 8 aut (pozor, je to tam dost stísněné, kdo máte velké auto, ať si to tam někde neobrousíte o kraje betonové terasy).

A zde je fotogalerie z proběhlých workshopů (Facebook hvězdárnay)

 



Tento web popisuje moje současné aktivity v obalsti astronomie. Starý web s informacemi a snímky do roku 2012 naleznete na foto.astronomy.cz