Borg 77ED

Protože spousta objektů na obloze je plošně poměrně rozsáhlá (i několik stupňů), hodí se k jejich fotografování přístroj s kratším ohniskem. Pořídil jsem si proto malý semiapochromatický refraktor Borg 77ED. Na obrázku je zachycen ještě v době, kdy jsem fotil na film, takže je na něm off-axis guider a kinofilmová Praktica :-)

Jedná o promyšlený stavebnicový systém firmy Hutech, který umožňuje provozovat přístroj v různých variantách. Základní ohnisková vzdálenost objektivu je 500mm. Provozovat ho mohu v konfiguraci s rovnačem/reduktorem 0.85x nebo 0.62x. Oba reduktory/rovnače vyhoví pro APS formát a použít jdou samozřejmě i se senzorem KAF8300 v G2 CCD kameře. Pro barevnou (OSC) CCD a digit8ln9 zrcadlovku vyhoví optika výborně. Při použití s monochromatickou CCD kamerou je potřeba vyblokovat modrou část spektra pod 400nm pomocí UV blok filtru, protože korekce na dolním konci modré části spektra už není úplně dokonalá a vede to ke vzniku modrého závoje kolem hvězd s velkým podílem modré složky. Na dalekohled a příslušenství jsem si vyrobil takovýto kufřík:

V současné době visí Borg 77 ED na boku 300mm newtona v kopuli, kde je používán buď jako pointační dalekohled, nebo s ním přímo fotografuji pomocí kamery G2-8300. V tom případě není třeba pointovat vůbec, protože při ohnisku 300-400mm montáž "ustojí" i desetiminutové expozice. Také ho používám jako cestovní dalekohled a náhradu dlouhého teleobjektivu. Vpohodě se vejde do fotobatohu. Další časté využití je  jako pointér k "výjezdnímu" astrografu N185/610:Tento web popisuje moje současné aktivity v obalsti astronomie. Starý web s informacemi a snímky do roku 2012 naleznete na foto.astronomy.cz