C/2014 Q2 Lovejoy

Údaje o snímku:
Optika: N300/1200mm, ASA 2KORRR 0.73x
Kamera: CCD G2-8300 + externí kolo - Moravské přístroje
Filtry: Baader RGB
Montáž: montáž vlastní konstrukce
Pointace: QHY5-II, Borg 77ED
Datum a čas: 13.1.2015, 22:53 SEČ
Expozice: 14x1min každý kanál
Místo: Běleč nad Orlicí - hvězdárna

Kometu jsem díky počasí poprvé fotil až 13.1. kdy se konečně po dlouhé době vyjasnilo. Jako první vystavuji barevou verzi (přestože byla nafocena až nakonec). Vytvoření takovéhoto barevného snímku je dost problematické. Když je expozic málo, není snímek prokreslený, když jich je víc, je problém s rozmazáním struktur v ohonu. Pro RGB to platí trojnásob. Snímek je složen ze 14 expozic po minutě na každý kanál. Snímky byly složeny zvlášť na kometu a potom ještě znova na hvězdy s odečtením komety, a pak zkombinováno dohromady. Tím se dosahne efektu nerozmazané komety na normálním hvězdném pozadí. Lépe to už nešlo, bylo to foceno už nad Hradcem a přes začínající vysokou oblačnost, která zakončila pozorování v této noci.

Dalším produktem z nasnímaných dat jsou monochromatické snímky komety s ohonem, složené jako mozaika. První dvojici polí jsem trefil hezky. Jedná se o složeninu minutových expozic po dobu zhruba půl hodiny (delší expozice nešly kvůli vlastnímu pohybu komety). Snímky byly seskládány na kometu. Též druhé pole bylo seskládáno "na kometu" byť tam nebyla, s použitím shodných posunů mezi expozicemi jako v prvním snímaném poli.

Následně jsem zkoušel přifotit ještě třetí pole, trošku jsem ale neodhadl nutný posun druhého pole, a ohon se mi mezitím přiblížil moc ke kraji dalšího pole, takže jsem ho musel posunout v deklinaci více, než jsem původně plánoval. Díky tomu snímky netvoří pravidelné schody, takže jsem výslednou složeninu trochu otočil a ořízl do užšího pruhu. Hlava komety je sice už moc v rohu, ale zase je pěkně vidět rozsah ohonu:

Údaje o snímku (neuvedené údaje shodné s prvním snímkem):

Filtry: Baader L
Datum a čas: 13.1.2015, 19:04
Expozice: 15x2min každé pole

 

Ještě jsem také zkusil zachycení maxima struktur v ohonu. Následující snímek je vyrobený pouze ze sedmi 60-sekundových expozic, které jsem navíc pointoval přímo na kometu (ano, šlo to bez problémů). To zajistilo minimální rozmazání jemných struktur v ohonu, které jsem ještě zvýraznil pomocí Multiscale Wavelet Transformace v PixInsight - zesílení druhé a třetí waveletové vrstvy (dyadická dekompozice).

Údaje o snímku (neuvedené údaje shodné s prvním snímkem):

Filtry: Baader L
Datum a čas: 13.1.2015, 18:24
Expozice: 7x1min



Tento web popisuje moje současné aktivity v obalsti astronomie. Starý web s informacemi a snímky do roku 2012 naleznete na foto.astronomy.cz