CTB-1, Abell 85

Údaje o snímku:
Optika: N300/1200mm, ASA Wynne 0.95x
Kamera: CCD G3-16200 + externí kolo, Moravské přístroje
Filtry: Baader Ha, OIII, R,G,B
Montáž: montáž vlastní konstrukce
Pointace: SX Lodestar, OAG
Datum a čas: 20.7. - 20.9.2018, vždy při příznivém počasí
Expozice: 85x20min Ha, 69x20min OIII, 14x5min R, 90x5min G, 17x5min B
Místo: Běleč nad Orlicí - hvězdárna

Mlhovina CTB-1 je velmi slabý pozůstatek supernovy úhlově o velikosti o málo větší než měsíc v úplňku (35 úhlových minut), a nachází se v souhvězdí Cassiopei. Po objevu byla nejprve chybně klasifikována jako planetární mlhovina a bylo jí přiřazeno označení Abell 85. Na pozůstatek po supernově byla překlasifikována až v roce 1972 van den Berghem, na základě vláknité struktury a přítomnosti radiového zdroje v témže místě. Je to první objekt seznamu Cal Tech radio observation reports, catalog B, z čehož plyne ono označení CTB-1.

Z nasnímaných dat jsem vyrobil jsem tři verze snímku. Nejvíce se mi líbí čistý bicolor (Ha, OIII) s bílými hvězdami, který vidíte výše. Je dělaný stejnou color mapping technikou jako HST paleta, jen bez SII (tam je sinál z mlhoviny prakticky nulový, na to už jsem odmítl plýtvat expozičním časem). Na tento snímek bylo využito 51h 20minut úzkopásmových dat ze všech celkem 61 hodin a 25 minut expozic, v tomto složení:
Úzkopásmo 51h 20min  ve složení 85x20min = 28h 20min Ha,  69x20min =23h OIII.
RGB 10h 5min ve složení 14x5min R,  90x5min G,  17x5min B,  tedy s velkou převahou v zeleném kanálu, který na rozdíl od R a B nemám pokrytý v úzkopásmových datech.

Tato mlhovina je velmi, ale opravdu VELMI SLABÁ. Na 10 minutových subexpozicích přes Ha filtr nebylo v místě mlhoviny vidět skoro nic, a ani na 20 minutových snímících to není žádný zázrak. A o OIII už ani nemluvím, tam jsem dokonce váhal, zda to má vůbec smysl. Ovšem PixInsight, tentokrát ještě ve spojení s Photoshopem, je mocný nástroj (za předpokladu slušného balíku naexponovaných snímků samozřejmě), a po několika slepých cestách a mnoha hodinách laborování jsem přeci jen něco koukatelného vykouzil (a ne, nenamaloval jsem si to v PS, všechny "malovací" funkce v PS jsem si zakázal používat).

Druhá varianta snímku, kde do RGB snímku s hvězdami a velmi slabou mlhovinou byla přimíchána úzkopásmová data. Tento snímek, na rozdíl od čistě úzkopásmového, zachovává přirozené barevné podání hvězd, závislé na jejich spektrální třídě.

 

Třetí varianta snímku - pouze H-alfa



Tento web popisuje moje současné aktivity v obalsti astronomie. Starý web s informacemi a snímky do roku 2012 naleznete na foto.astronomy.cz