IC 1396

Údaje o snímku:
Optika: N300/1200mm, Televue Paracorr Type2
Kamera: CCD G2-8300 + externí kolo - Moravské přístroje
Filtry: Baader H-alfa, OIII, SII (7nm a 8.5nm)
Montáž: montáž vlastní konstrukce
Pointace: QHY5-II, OAG
Datum a čas: od 03.10.2014, vždy po setmění
Expozice: 80x10min H-alfa, 45x10min OIII, 40x10min SII
Místo: Běleč nad Orlicí - hvězdárna

Na snímku je část rozsáhlé mlhoviny IC1396 v Cepheu, molekulární oblak zvaný "Sloní chobot". Mlhovina má poměrně nízkou plošnou jasnost, takže opravdu hezké nafocení vyžaduje hodně času. Rozhodl jsem se, že si konečně tenhle objekt nafotím opravdu bez kompromisu, a nebudu šetřit expozičním časem. Jedná se o první kompletní snímek pořízený přes nový 300mm newton v kopuli. Foceno bylo v delší provozní konfiguraci, tedy s Paracorrem, při ohnisku 1380mm.

Zpracování bylo provedeno v nepravých barvách - ve zlato-tyrkysové variantě HST palety, pomocí software PixInsight. Jako jasová složka je použitý součet všech tří kanálů, s 50% podílem H-alfy a 25% OIII a SII.

Vzhledem k obvyklému podzimnímu počasí a blízkosti velkoměsta nebyly podmínky při snímání nic moc, tak jsem to musel přemoci hrubou silou (celkem 28 hodin expozic). Snímky v červené oblasti spektra byly focené s měsícem na obloze. H-alfa mezi první čtvrtí a úplňkem, SII z části se srpkem měsíce, z větší části pak bez měsíce na obloze. OIII se musí snímat výhradně bez rušivého měsíčního světla, protože obloha v měsíčné noci je modrá, což nejde moc dobře dohromady s propustností OIII filtru v modrozelené části spektra.

Na dalším obrázku je ještě na ukázku zpracovaný samotný H-alfa snímek s celkovou expoziční dobou přes 18 hodin:Tento web popisuje moje současné aktivity v obalsti astronomie. Starý web s informacemi a snímky do roku 2012 naleznete na foto.astronomy.cz