IC 410 Tadpoles

Údaje o snímku:
Optika: N300/1200mm, Televue Paracorr Type2
Kamera: CCD G2-8300 + externí kolo - Moravské přístroje
Filtry: Baader H-alfa, OIII, SII (7nm a 8.5nm)
Montáž: montáž vlastní konstrukce
Pointace: QHY5-II, OAG
Datum a čas: 8,9,10,17,18,19,22,23.3 a 9.4.2015, vždy až do poklesu objektu do smogu nad HK
Expozice: 460min. H-alfa, 600min OIII, 440min. SII
Místo: Běleč nad Orlicí - hvězdárna

Na snímku je zachycena centrální část mlhoviny IC 410 v souhvězdí Vozky, společně se dvěma globulemi - shluky chladnějšího plynu, vytvarované tlakem záření do tvaru pulců (anglicky Tadpoles) s ocásky. Odtud pochází častý název mlhoviny - Tapoles Nebula. 

Na pořízení snímku padly všechny jasné noci v březnu a začátku dubna. Celkem bylo naexponovnáno 149 snímků po deseti minutách. Přepočteno na hodiny se jedná o 24 hodin a 50minut exponování.  Mnoho dalších hodin trvalo zpracování. Téměř celé bylo provedeno v PixInsight. Pokusím se o přibližný popis postupu. Po obvyklé kalibraci, registraci a složení snímků focených přes jednotlivé filtry H-alfa, OIII a SII byla nejprve vytvořena jasová složka, prostým sečtením výše uvedené trojice snímků, a pomocí dekonvoluce zostřena. Z kopií jednotlivých snímků pak byly pomocí masky hvězd a Multiscale median transform odstraněny hvězdy. Samotné snímky mlhoviny bez hvězd pak byly složeny do barevného snímku v nepravých barvách (HST paleta), srovnán barevný gradient v pozadí, zvýšena saturace a kontrast (Local histogram equalization). Potom byl tento barevný snímek bez hvězd zkombinován s monochromatickou jasovou složkou (LRGB složení). Vzniklý polotovar byl dále selektivně zostřen pro vytažení detailů mlhoviny pomocí Multiscale linear transform, toutéž funkcí byly zároveň odšuměny slabší části objektu, a pomocí skriptu Dark structure enhance zvýrazněny temné mlhoviny. Nakonec byl snímek převeden do zlato-tyrkysové palety a ještě trochu poladěny úrovně pomocí křivek.

Nakonec byly v AdobePS ručně vyretušované drobné defekty u nejjasnějších hvězd (reflexy a nějaké difrakční paprsky navíc, které vznikly o hranu kopule když jednu z nocí trošku nevyšla synchronzace štěrbiny s dalekohledem).



Tento web popisuje moje současné aktivity v obalsti astronomie. Starý web s informacemi a snímky do roku 2012 naleznete na foto.astronomy.cz