Lunt LS60THa DS50

Jedná se o chromosférický dalekohled pro pozorování Slunce. Nahradil moji předchozí filtrovou sadu Coronado Solarmax 40 + BF10 0.75Ä provozovanou na Borgu 77ED, kterou jsem po zveřejnění nové plánované produkce firmy Lunt Solar Systems prodal a předobjednal si za tehdy zvýhodněné ceny systém se dvěma etalony, s šířkou propustnosti <0.55Ä

Trpělivé čekání se vyplatilo. Když jsem dalekohled poprvé namířil na Slunce musel jsem konstatovat, že rozdíl mezi 0,75Ä a 0,55Ä je opravdu veliký. Tam kde 0.75-0.8Ä systém ukazuje červený kotouč s decentními povrchovými detaily, 0.55Ä systém ukáže poměrně kontrastní struktury, i nyní, kdy je Slunce velmi klidné. Filamenty na disku jsou velmi tmavé a aktivní oblasti naopak jasné. Strach jsem měl z toho, že už nebudou skoro vidět protuberance, ale jsou. A vcelku dobře. Hlavně je vysoký kontrast, obloha kolem disku je opravdu úplně černá a protuberance tak mají vysoký kontrast proti ní a také není takový rozdíl mezi jasem protuberancí a diskem. Dost potlačený je ale tzv. "trávníček" - chromosférická linka po obvodu disku. Obavy z příliš tmavého obrazu se naštěstí nepotvrdily. Je sice výrazně tmavší než v konfiguraci s jedním etalonem, ale s dobrou očnicí, případě clonou (či dlaní) proti slunci je to bez problémů.

Vyladění dvojice etalonů na maximální kontrast je sice trochu alchymie, ale po troše cviku to není problém. Je třeba nejprve vyladit vnitřní etalon, se kterým se dalekohled chová jako 60mm systém s propustností 0.8Ä a produkuje obraz velmi podobný mému bývalému 0,75Ä Coronadu. Pak našroubujeme přední 50mm etalon a vyladíme tento na maximum kontrastu. Zde se objevuje jev, kdy se dá do zorného pole dostat místo disku slunce parazitní obraz slunce, vzniklý odrazy na plochách etalonu, který je obvykle o pár slunečních poloměrů vedle. Ten nejde zaostřit, a postrádá detaily. Naopak, ten správný sluneční disk je velmi kontrastní a určitě nejde zaměnit. ;)

Provedení mého kusu je po mechanické stránce bezproblémové. Snad jedině točítko náklonu předního etalonu má trošku nerovnoměrný odpor při ladění. Půl otáčky jde lehčeji, než druhá polovina. To asi ale řešit nebudu, buď se to vychodí samo, nebo tomu časem trochu "pomůžu".

Blokfiltr v diagonálním zrcátku jsem zvolil typ B1200, který má dvakrát větší průměr než minimální doporučovaný B600. Vzhledem k chybičce v dodávce a následné výměně jsem měl tu možnost vyzkoušet oba. B600 filtr je samozřejmě funkční, ale je docela natěsno disku Slunce. Vlastní vinětace se projevuje poměrně brzy po vychýlení disku Slunce ze středu, a tak místo ostrého obrazu polní clony okuláru disk při vysouvání mimo střed pole začne postupně tmavnout. Záleží také na zdánlivém zorném poli okulárů. Na vizuální pozorování to zase tak nevadí, ale jelikož jsem chtěl přes systém i fotit, a hrozila nutnost vysunout ohnisko dále z tubusku, zvolil jem B1200. S ním je zorné pole výrazně větší, a u 11mm Plosslu Televue ostře ohraničené polní clonou.

Okulárový výtah je velmi pěkně provedený Crayford s dvojrychlostním ostřením, s dostatečnou základnou ložisek pro odvalování, takže vypadá, že unese i DSLR bez viklání.

Na výstupu 1.25" tubusku je standardní vnější T2 závit, který umožní připojení případného dalšího příslušenství jako T2 kroužek nebo projekční nástavec a podobně.

Pro vizuální pozorování je rozumné ponechat trošku (tak 4-5cm, jak praví návod) povysunutý tubusek zrcátka s blokačním filtrem a tím pádem moc nevysunovat výtah. Po plném zasunutí tubusku do výtahu (úmyslně je udělaný dostatečně dlouhý) získáme velmi slušný "backfokus" pro připojování všeho možného. Je zde vidět, že výrobce na rozdíl od menších modelů již zde myslel na fotograficé použití. Navíc jsem ještě zjistil, že jde dokonce odšroubovat celá 1.25" šachta, a zbyde další T2 závit. Opravdu šikovně vymyšlené.

S namontovantým předním etalonem má přístroj 3.5kg a je relativně krátký (kolem 50cm), takže ho bez problémů unese i fotografický stativ střední třídy.



Tento web popisuje moje současné aktivity v oblasti astronomie. Starý web s informacemi a snímky do roku 2012 naleznete na foto.astronomy.cz