Mlhoviny v Orionu

Údaje o snímku:
Optika: Borg77ED, Borg EDF4 superreducer
Kamera: CCD G2-8300 + externí kolo - Moravské přístroje
Filtry: Astronomik RGB + 12nm H-alfa, IDAS LPS2
Montáž: montáž vlastní konstrukce
Pointace: nepointováno
Datum a čas: H-alfa 25-26.01.2014, RGB v období 3.-24.2.2014 dle počasí
Expozice: celkem 4 pole, každé pole H-alfa 18x5min v binningu 2x2., R, G a B různě 18 až 20x5min v binningu 2x2
Místo: Běleč nad Orlicí - hvězdárna

Snímek zabírá oblast souhvězdí Orion od hvězdy Zeta Ori - Alnitak a mlhoviny v jejím okolí (IC433, B33 - Koňská hlava, NGC 2024 - Plamínek a spousta dalších, až po mlhovinu M42. Vlastně celá tato oblast Orionu je vyplněná mlhovinami. Jedná se o mozaiku složenou ze čtyř polí. Každé pole bylo nasnímáno ve spektrální čáře H-alfa a ve skutečných RGB barvách. Na pořízení snímku padla prakticky každá jasná a bezměsíčná noc v lednu a únoru 2014.

Všechna nasnímaná data byla zkalibrována, zregistrována, seskládána a nakonec vytvořena mozaika zaregistrován všech snímků na dočasně vytvořené umělé vytvořené hvězdné pole pomocí SW PixInsight, který jsem si těsně před tím zakoupil. Zde je třeba složit velkou poklonu pánům autorům, odvedli obrovský kus práce na tomhle software. Nedokážu si představit, jak bych s tou mozaikou a gradienty v jednotlivých polích bojoval bez toho, jen tak v Photoshopu. Neříkám, že to byla pohádka (teprve se s tím SW učím), ale je to neskutečně mocný nástroj. Není to úplně 100% zpracované v PI, musel jsem do toho nakonec malinko hrábnout Photoshopem, hlavně proto, abych vyretušoval pár ošklivých difrakčních jevů, kde mi jasná hvězda trefila okraj šachty kamery, a vyrobilo to tam ošklivý pruh.

Na dalším obrázku je ještě varianta zpracovaná ze snímků pouze přes H-alfa filtr. Vodíkové mlhoviny jsou v tomto provedení daleko výraznější, než na barevném snímku:Tento web popisuje moje současné aktivity v oblasti astronomie. Starý web s informacemi a snímky do roku 2012 naleznete na foto.astronomy.cz