N300 astrograf

Níže popisovaný přístroj již ve hvězdárně není. Nahradil ho nový 40cm dalekohled, a tento po vyčištění a mírné úpravě poputuje novému majiteli.


Jako hlavní přístroj v hvězdárně jsem naplánoval Newtonův zrcadlový dalekohled s průměrem zrcadla 300mm. Jelikož komerčně prodávané přístroje tohoto rozměru buď za mnoho nestojí mechanickým provedením (mají-li přijatelnou cenu) a nebo jsou vskutku astronomicky drahé (v případě renomovaných špičkových výrobců), rozhodl jsem se pro stavbu svépomocí. Jako základ pro stavbu posloužil 30cm f/4 Newton GSO s 3" GSO monorail výtahem. Cena tohoto levného dalekohledu je nižší, než když se potřebné komponenty (optika, okulárový výtah) nakoupí jednotlivě.
Celá akce tedy začala nákupem zmíněného přístroje (na obrázku výše), ze kterého jsem ponechal pouze primární a sekundární zrcadlo a okulárový výtah. Ostatní díly (měkký plechový tubus, třmeny, hledáček, málo tuhý držák sekundáru) jsem rozprodal či daroval. Ze zbylých dílů jsme společně s Jardou Heršálkem začali tvořit úplně úplně nový dalekohled. Než jsme však stihnuli znatelně pokročit, ozval se nám Honza Čamek, že se mu naskytla příležitost po delší dobu pracovně pobývat na Tenerife, a rád by měl sebou do odletu plánovanou 300-ku. Takž jsem stavbu stroje pro moji hvězdárnu odložil, a začali jsme intenzivněji pracovat na Honzově stroji. Jeho základem bylo 300mm f/4 zrcadlo od Orion Optics a na zakázku vyrobený karbonový tubus od Klause Helmerichse, doplněný o úplně nový držák sekundáru se stabilním justážním mechanismem a integrovaným vyhříváním sekundáru, nové stabilnější uložení primáru a modifikovaný 3" okulárový výtah. Vzhledem k rychlosti, jakou se to celé odehrálo, jsem nestihl stavbu zadokumentovat nijak podrobně. Nicméně nějaké ilustrační obrázky jsem přeci jen našel. Většina dílů dalekohledu byla nejprve nahrubo nařezána z 10 a 25mm duralových desek vodním paprskem. Následně byly u Jardy osoustruženy a ofrézovány jednotlivé díly (osmihranné upínací třmeny, horní a dolní obruba tubusu, podložka pro uložení zrcadla) a taktéž vyrobeny další drobné díly (justážní mechanismus sekundáru, krytky ventilátorů, clony uvnitř tubusu z 2mm plechu). Po nalakování práškovou barvou a naeloxování některých dílů na červeno (aby dalekohled hezky ladil s Honzovou montáží gemini G53F) putovaly díly ke mě, kde bylo všecko seskládáno, osazeno optikou a umístěno ke mě do kopule na první testy. Následně pak stroj putoval zase k Jardovi do dílny na poslední úpravy a nafocení před předáním, a nakonec si ho šťastný majitel odvezl na Tenerife. V následující galerii je ve veliké zkratce zobrazený vznik dalekohledu.

Nedílnou součástí dalekohledu je stabilní okulárový výtah. Jelikož jedním z provozních režimů dalekohledu je focení v 0.73x redukovaném ohnisku (korektor ASA 2KORRR) při světelnosti f/2.9, jsou požadavky na tuhost celé soustavy extrémní. Korektor má pro velikost použitého senzoru KAF-8300 opravdu velmi malou, spíš prakticky žádnou rezervu, takže  tuhý okulárový výtah je podmínkou. Na dalekohled jsem nakonec osadil modifikovaný 3" výtah GSO, který jsem původně vyráběl pro sebe. Výtah od tohoto známého výrobce levnější, ale celkem kvalitní astrotechniky, je velmi pěkně provedený. Bohužel ale výrobce poněkud šetřil na nepravém místě a použil pouze jedno lineární vedení. To sice zajišťuje velmi slušnou stabilitu ve směru podélném, ale je nedostatečně tuhé ve směru torzním (při pokusu o zkrut tubusku výtahu dojde k jeho uhýbání). Proto bylo doplněné druhé (a nasledně pak ještě třetí) lineární vedení. Postup úpravy je vidět v galerii níže. Odpovídající lineární vedení bylo zakoupené od výrobce Hiwin (konkrétně vozík  MGW 07H Z0H a 90mm kolejnice MGWR07-0090) a bylo zabudováno do dodatečně vyfrézované drážky v tubusku a přišroubováno přes 4 dodatečné otvory v plášti výtahu. Při této operaci je naprosto kritická poloha nové drážky a otvorů, která musí sedět s přesností určitě pod desetinu milimetru. Nejlepší řešení je okopírování pozic drážky a otvorů o potřebný úhel na frézce s děličkou. Následně, po ověření, že operace velmi výrazně pomohla tuhosti, byl ještě vyrobený nový kovový díl vedení hřídelky s převodovkou, místo původního plastového. Po konečném naeloxování toho dílu putoval výtah na Honzův stroj. Výtah byl doplněný prototypem elektronického ostření, namontoaným zatím v oddělené krabičce.

Teprve poté jsem se vrátil zpět ke stavbě přístroje pro moji hvězdárnu. Zmodifikoval jsem tedy další GSO výtah, a při té příležitosti dokončil vývoj a výrobu alternativního bloku pohonu výtahu, který  obsahuje v jednom těle zapouzdřený motor, celou řídí elektroniku ostření s teplotní kompenzací, možností ovládání z PC přes ASCOM driver nebo ručně pomocí ovladače. Také jsem vyrobil redukci pro upnutí korektoru, která zajištuje přesné bezvůlové a stabilní upnutí korektoru na kterém visí CCD kamera s velkým externím filtrovým kolem a integrovaným OAG s pointační kamerou. Dalekohled byl tentokrát vyroben v bílo-černém provedení, aby ladil s montáží. Tubus je Jardou stočený a svařený duralový a teplotní roztažnost je kompenzována elektronikou fokuséru.



Tento web popisuje moje současné aktivity v obalsti astronomie. Starý web s informacemi a snímky do roku 2012 naleznete na foto.astronomy.cz