NGC 6888

Údaje o snímku:
Optika: N300/1200mm, ASA Wynne 0.95x
Kamera: CCD G3-16200 + externí kolo, Moravské přístroje
Filtry: Baader R,G,B, 7nm H-alfa, 8.5nm OIII
Montáž: montáž vlastní konstrukce
Pointace: QHY5-II, OAG
Datum a čas: 11.5. - 11.8., vždy když byly podmínky
Expozice: H-alfa 61x10 min., OIII 142x10 min., R,B 16x10 min., G 24x10 min.
Místo: Běleč nad Orlicí - hvězdárna

Podle tvaru nazývaná též Srpková mlhovina vznikla jako důsledek odvržení plyné obálky hvězdy WR 136 (HD 192163) když se před zhruba čtvrt milionem let stala rudým obrem. Tato obálka byla a stále je tvarována rázovou vlnou, která vzniká při vyvrhování hmoty centrální Wolf-Rayetovou hvězdou. To dává mlhovině její typický "roztrhaný" tvar. 

Na snímku je však ještě druhý objekt, s označením PN G75.5+1.7  Jinak také Soap Bubble Nebula (mýdlová bublina).  Jedná se o planetární mlhovinu, která byla objevena v roce 2008 amatérskám astronomem Dave Jurasevich pomocí 160mm refraktoru a CCD kamery STL 11000. Více o objevu je zde.

Mlhoviny září ve dvou významných spektrálních čarách, tak jak to u tohoto typu mlhovin obvyklé. Červená barva přísluší spektrálně čáře vodíku, onačované jako H-alfa, modrá pak přísluší dvaktrát ionizovanému kyslíku (OIII). Snímek  je pořízený technikou, kdy vlastní mlhovina byla kvalitně nasnímána pomocí dlouhých ezpozic přez úzkopásmové filtry H-alfa a OIII.  S výhodou k tomu bylo využito letní období krátkých nocí, kdy obloha není příliš tmavá, což ale při použití úzkopásmových filtrů příliš nevadí.  Po ztmavnutí oblohy koncem července bylo nasnímáno ještě menší množství expozic přes běžné širokopásmové barevné RGB filtry. Úzkopásmové filtry sice poskytují výborný kontrast emisních mlhovin, ale neumožňují zachytit skutečné barvy objektů se spojitým spektrem (hvězdy, prachové temné a reflexní mlhoviny...)  Kombinací snímání přes oba typy filtrů pak vznikl výsledný snímek, ve kterém jsou kontrastně zachyceny jak emisní mlhoviny, tak hvězdy v pravých barvách.



Tento web popisuje moje současné aktivity v obalsti astronomie. Starý web s informacemi a snímky do roku 2012 naleznete na foto.astronomy.cz