O webu a autorovi
O astronomii se zajímám od svých 14 let. Přivedla mě k ní následující příhoda: Na návštěvě u strýce jsem tehdy objevil refraktor Meopta s průměrem objektivu 60mm a ohniskovou vzdáleností asi 650mm, kterým jsem začal koukat bez jakékoli znalosti oblohy na hvězdy. Všechny se jevily jako body, až na jednu - tu nejjasnější na obloze. Ta se jevila jako kotouček s několika hvězdami okolo, vyrovnanými pěkně v řadě. Ani já, ani nikdo jiný z rodiny tehdy nevěděl, že se jednalo o planetu Jupiter. Další den byly hvězdičky srovnané jinak a mě začalo vrtat hlavou proč ...
Od strýce jsme odjeli a já postupně na celou věc zapomněl. Asi po půl roce, jednoho zimního večera jsme opět byli u strýce. Umluvil jsem tátu, aby půjčil dalekohled a vydali jsme se na kopec. Tam jsem našel nejjasnější objekt na obloze a zamířil na něj dalekohled v doufání, že opět uvidím onen kotouček s hvězdami okolo. Místo toho jsem však uviděl barevně se mihotající hvězdu. Jak už jistě tušíte, později jsem zjistil, že šlo o hvězdu Sírius.
Tentokrát už mi celá věc nedala spát. Pořídil jsem si mapku oblohy, knihy, naučil se souhvězdí a mnoho let měl od strýce půjčený dalekohled. S ním jsem často pozoroval, a také se pokoušel o širokoúhlou fotografii na černobílý film (tehdy Fomapan). Fotografie však byly nevalné kvality, neboť jsem neměl paralaktickou montáž ale pouze azimutální stativ. Tímto dalekohledem jsem odpozoroval snad vše, co se s ním pozorovat dalo, až už nebylo dále co pozorovat.
Při studiích na vysoké škole jsem astronomii poněkud zanedbával (s vyjímkou komet Hale Bopp a Hyakutake). Tehdy jsem objevil počítače, Internet, naučil se konstruovat elektroniku, programovat... Paradoxně mě však tyto činnosti přivedly zpět k astronomii. Díky nim jsem si nyní dovedl najít na webu spoustu informací, sehnat si správnou optiku, postavit dalekohled, montáž, její elektronické ovládání a vůbec celé vybavení, které mi umožnilo pozorovat daleko slabší objekty a také je fotografovat a o jejich fotografie a své zkušenosti se podělit s ostatními. Kruh se uzavřel... To bylo někdy v roce 1999. Poté následovalo další období dost intenzivního využívání a zlepšování techniky. Fotografování a pozorování oblohy se odehrávalo hlavně formou výjezdů za tmou (pozorovat a fotit ze sídliště stotisícového města opravdu nelze). Postupně jsem prodělal přechod od analogové astrofotografie na kinofilm, přes focení digitálními zrcadlovkami, později vlastními silami upravenými pro astrofotografii, až po fotografování speciálními astronomickými chlazenými monochromatickými CCD kamerami přes sady filtrů, což mi otevřelo cestu i k úzkopásmové fotografii mlhovin.
Ruku v ruce se stále dokonalejším vybavením (z něhož značná část byla vlastnoručně vyrobena) se zlepšovala i úroveň snímku. Současně bohužel rostla i složitost astrofotografické sestavy, jejíž zprovoznění po příjezdu na stanoviště trvalo stále delší dobu, a byla i náchylnější k poruchám. A nejen to. Ukázal se i další limit omezující úroveň snímků - celkový expoziční čas, který bylo možno z noci využít, když část noci padla na transport a sestavení/rozebrání sestavy. Tohle, ve spojení s počtem jasných nocí a možností k výjezdu začalo nakonec postupně omezovat další růst úrovní snímku. Logicky proto dalším velkým krokem byla stavba rodinného domu a malé hvězdárny u něho. To bylo i důvodem vzniku této nové verze webu. Starý web neleznete zde. Ten mapuje moji činost od počátku focení na film až zhruba do doby, kdy jsem se přestěhoval a uvedl do provozu hvězdárnu. Nový web se bude týkat hlavně mé stávající činnosti převážně ve hvězdárně, seznámí vás s její stavbou a konstrukcí celého vybavení a samozřejmě se můžete těšit na spoustu nových snímků vesmírných objektů, které začaly po zhruba dvouleté pauze v aktualizaci starého webu (nedostatek času při budování) zase utěšeně přibývat.
Zároveň bude postupně (podle množství volného času) na tento nový web přenášeno to nejlepší z webu starého. Nejlepší ze starších snímků budou podrobeny novému zpracování, s léty nabytými zkušenostmi a novým SW, takže ukáží objekt mnohem lépe než původní snímky. Také bych rád postupem času doplnil web o poznatky o pořizování a zpracování snímků pomocí současných technologií, protože informace z původního webu jsou s ohledem na překotný vývoj ve snímací technice a SW pro zpracování již značně zastaralé.
Kontakt: Ing. Martin Myslivec, Běleč nad Orlicí
E-mail: martin tečka myslivec zavináč volny tečka cz
Astronomické fórum: http://www.astro-forum.cz, nick: MMys.
Snímky na jiných webech: Galerie astrofotky.cz