17P/Holmes

Údaje o snímku:
Optika: Vixen VC200L
Kamera: QHY8 (OSC CCD)
Filtry: bez filtrů
Montáž: EQ6
Pointace: TVGuider, OAG
Datum a čas: 31.10.2007, 20:18 SEČ
Expozice: 15x3 + 4x10min.
Místo: Bělečko

V noci z 23. na 24.10.roku 2007 Ramon Naves a Juan Antonio Henríquez Santana z Kanárských ostrovů zjistili a následně ohlásili prudké zjasnění této komety, která měla až do té doby jasnost kolem 17.4mag. Během velmi krátké doby zjasnila až téměř na 2mag., takže se stala pozorovatelná pouhým okem. V prvních dnech ovšem vůbec nevypadala jako kometa. Její velikost byla srovnatelná s kotoučkem planety Jupiter. Obálka se postupně rozpínala a její plošná jasnost klesala. Špatné počasí dovolilo první focení a vizuální pozorování mezi mraky až 31. října. Byli jsme s Milošem Hrochem v Bělečku. Kometa tam je vidět na nejtmavší straně oblohy v téhle lokalitě. Triedrem 15x70 krásně viditelná vnitřní bílá ostře ohraničená koma se středovým zjasněním, po úplném setmění pak i vnější slabá (na fotkách modrozelená) obálka. Ohraniční komy je ve směru od Slunce méně ostré. Vnitřní koma má tak 10', ta vnější se špatně odhaduje, bude to kolem 20-25', do průměru Měsíce tomu už moc nechybí. Potom jsme vytáhli Newtona 250/1250. Naprostá nádhera, jako ohromná planetárka, nejhezčí pohled byl okuláry 30 a 20mm. S 30mm Vixenem LV opět krásně vynikla vnější koma, při větších zvětšeních už pak vyplňovala zorné pole. Zkoušeli jsme i 13mm (akorát na vnitřní komu) a 8mm na detaily okolo jádra. Bylo tam patrné lehce trojúhelníkové zjasnění od jádra ve směru od Slunce, a pěkné téměř stelární jadérko kousek vedle excentricky v komě.

Focení zpočátku kazil velmi vysoký seeing (až kolem 7" FWHM) který se později zlepšil. Takže z celkem 31 snímků po 3 minutách jich bylo použito posledních 15 (ty byly nejlepší) + na závěr nasnímané 4 snímky po 10 minutách pro vnější komu (pak vyšel Měsíc). Po standardním zpracování v MaxImDL (bias, flat, hotpixel mapa) a konverzi do RGB byly obě sady zregistrovány pomoci SW Registar na hvězdy (posuv komety byl malý) a pomocí funkce HDR merge složeny do jednoho snímku s 32bity na kanál. Ten byl potom pomocí funkce Local adaptive contrast převeden na 16 bitů/kanál, s čímž již jde pracovat v Adobe PS. Snímek zachycuje jasné okolí jádra, zjasnění v centrální komě, tuto komu samou a zároveň vnější slabou komu modrozelené barvy.

Dále jsem se věnoval zvýraznění struktur v komě. Snímky jsem seskládal tentokráte přesně - tedy na jádro, v Registaxu. Pomocí aplikace Larson-Sekanina rotational gradient s různými úhly natočení v rozmezí 8-25 stupňů jsem získal sady snímků, z nichž jsem se pokusil získat shodné struktury bez parazitních rezonancí pomocí složení přes medián. Zároveň došlo k eliminaci inverzních o nastavený úhel orotovaných obrazů hvězd, které tato metoda produkuje. Výsledný zvýrazněný produkt byl s lehkými modifikacemi úrovní vložen do původního snímku komety: Vznikl tak zajímavý kompozitní obrázek zachycující jednotlivé složky komety, který však již není odpovídající vzhledu v dalekohledu:


Další focení se podařilo díky nepřejícímu počasí až 5.11. Sice nebylo ideální, byl trochu zákal, ale vypadalo to na poslední použitelnou noc. Od 31.10. se koma zvětšila zhruba na dvojnásobek. Vnější koma zeslábla tak, že v triedru 15x70 je oproti 31.10. takřka neviditelná. V Newtonu 185mm byla vidět obtížně, když se kometa schovala mimo zorné pole. Tušil jsem tam i cosi jako náznak ohonu, ale jistý si tím nejsem. Na fotografování jsem použil také N185, a kompozici jsem udělal tentokrát tak, že sever je vlevo. Kometu jsem dal lehce stranou, aby se vešel případný iontový ohon, který na testovacích expozicích nebyl. Připadá mi, že musel zeslábnout, neboť někteří ho předevčírem fotili kratšími expozicemi i méně světelným přístrojem. Nakonec se tam ale po trochu razantnějším zpracování snímku přeci jen ukázal. Dokonce se do záběru nevešel.

Na dalším snímku je razantněji zpracovaná verze v šedé škále a inverzně. Zde jsou struktury v ohonu pěkné. Jak tak na to koukám, měl jsem kometu posadit ještě více vlevo dolů, nebo si na to vzít kratší ohnisko. Myslím, že na další focení již budu muset použít Borg 77ED s ohniskem 308mm.

Údaje o snímku:

Optika: Newton 185/610 + Televue Paracorr
Kamera: QHY8 OSC CCD
Filtry: Astronomik CLS filtr
Montáž: EQ6
Pointace: TVGuider, Borg 77ED
Datum a čas: 5.11.2007, 21:10 SEČ
Expozice: 14x5 + 10x1min
Místo: Bělečko

Protože počasí je poslední dobou doslova příšerné, tak další snímek pořizuji až více než po měsíci. Kolem 21 hodiny se oblačnost okolo Hradce trhla, tak jsem naházel vybavení do auta a vyrazil do Bělečka. Doufal jsem, že Orlické hory inverzní oblačnost z Polska zadrží, ale bohužel. Kolem půl jedenácté se opět velmi rychle zatahlo. Stihl jsem alespoň nasnímat 7x5minut kamerou QHY8. Omluvte trochu nezkolimovaný dalekohled (levý horní roh snímku), nebyl už čas to vyladit.

Údaje o snímku:

Optika: Newton 185/610 + Televue Paracorr
Kamera: QHY8 OSC CCD
Filtry: Astronomik CLS filtr
Montáž: EQ6
Pointace: TVGuider, Borg 77ED
Datum a čas: 16.12.2007, 22:07 SEČ
Expozice: 7x5min
Místo: Bělečko

 Kometa se nám mezitím pěkně zvětšila, a ztratila nazelenalou plynnou obálku. Do zorného pole přístroje se už nevešla, protože na dílčích snímcích to vypadalo, že se ještě vejde. Po zpracování ovšem vylezly i slabší okraje a už je kousek mimo. Příště si na ni již budu muset vzít Borg 77ED.


Další snímek komety v době, kdy procházela blízko Algola (beta Persei), jsem pořídil 25 ledna 2008:

Kometa se mezitím zvětšila a zeslábla natolik, že jsem musel použít Borg 77ED s ohniskem 308mm a patnáctiminutové expozice, abych získal dostatečný signál od okrajových částí komety. Lépe je její rozsah vidět na inverzním snímku:

Údaje o snímku:

Optika: Borg 77ED, EDF4 reduktor,
Kamera: QHY8 OSC CCD
Filtry: Astronomik CLS filtr
Montáž: EQ6
Pointace: TVGuider, N185/610
Datum a čas: 25.1.2008, 19:21 SEČ
Expozice: 7x15min
Místo: BělečkoTento web popisuje moje současné aktivity v obalsti astronomie. Starý web s informacemi a snímky do roku 2012 naleznete na foto.astronomy.cz