M101

Údaje o snímku:
Optika: N300/1200mm, Televue Paracorr Type2
Kamera: CCD G2-8300 + externí kolo - Moravské přístroje
Filtry: Baader LRGB, IDAS LPS2
Montáž: montáž vlastní konstrukce
Pointace: QHY5-II, OAG
Datum a čas: 15-21.2.2015, vždy po setmění
Expozice: 47x10min. L, 12x10min R, 16x10min G a G, 30x10min H-alfa
Místo: Běleč nad Orlicí - hvězdárna

M101 je krásná spirální galaxie viditelná z čelního pohledu v souhvězdí Velké medvědice. Její úhlový průměr je kolem 22 úhlových minut, takže má poměrně nízkou plošnou jasnost. Na vyfotografovaní to není zrovna nejjednodušší objekt, ač to na první pohled nevypadá (má jasnost 7.9mag.)  Pořízení tohoto snímku byl docela velký boj s počasím a z části i s technikou. Padly na to jediné tři jakž-takž jasné noci v únoru. První noc byla až do rána focena jasová složka, jen s IDAS LPS2 filtrem. Druhou noc pak RGB, což k ránu ještě navíc zhatila oblačnost. Třetí noc jsem fotil emisní oblasti v ramenech přes H-alfa filtr a k ránu dofoil ještě další snímky přes zelený a modrý filtr (opět poznamenané nějakými cirry). Bohužel seeing ani jednu z nocí moc nepřál fotografování s poměrně dlouhým ohniskem 1390mm na 5.4um velké pixely senzoru. Na druhou stranu, chtěl jsem detailní záběr galaxie, a tak jsem si řekl, že se s tím nakonec nějak poperu pomocí dekonvoluce. To by se asi i podařilo, ale vymstila se mi moje lenost, že jsem se dosud nedokopal k tomu, vyrobit si i pro Paracorr podobný příparvek pro jeho souosé upnutí, jako mám k ASA 0.73x korektoru (tam je to nezbytnost). Díky tomu se mi u části expozic celý Paracorr i s kamerou v průběhu expozice naklonil ve 2" tubusku výtahu, a kresba hvězd v pravé části snímku ponekud utrpěla.

Snímek byl zpracovaný v PixInsight. Jako jasová složka byl použitý součet všech expozic L,R,G,B a H-alfa. Červený kanál byl navíc sečtený s H-alfou. Potom bylo provedeno zvlášť zpracování jasové složky a zvlášť RGB. Neostrost jasové složky byla opravena dekonvolucí. Barevný snímek zase trpěl docela velkým šumem (málo expozic na ne zcela dobré obloze), což bylo potlačeno redukcí šumu (funkce ADCNR a SCNR). Pak byly oba snímky složeny v jeden, zvýrazněny struktury v centrální části galaxie a několik dalších drobných spíše estetických zásahů a nakonec Provedeno vyretušování lokálních defektů v Adobe PS.

Snímek, s ohledem na to, za jakých podmíněk byl fotografován, dopadl nad očekávání dobře. I když pokud se naskytne vhodná příležitost, tak ještě možná nějaká data dofotím (až bude korektor uchycený pořádně) a přepracuji to.Tento web popisuje moje současné aktivity v obalsti astronomie. Starý web s informacemi a snímky do roku 2012 naleznete na foto.astronomy.cz