NGC4631, NGC4656

Údaje o snímku:
Optika: N300/1200mm, ASA Wynne 0.95x
Kamera: CCD G3-16200 + externí kolo, Moravské přístroje
Filtry: Baader L,R,G,B IDAS LPS P2
Montáž: montáž vlastní konstrukce
Pointace: SX Lodestar, OAG
Datum a čas: 20. 4. - 22. 5. 2017
Expozice: 10h 40m L, 5h 20m R, a 5h G a B
Místo: Běleč nad Orlicí - hvězdárna

Tuto hezkou dvojici galaxií s názvy Velryba a Hokejka (pravda, galaxií je tam podstatně více) jsem si dal jako letošní jarní úkol. Nakonec se to natahlo až do léta, protože jsem trochu bojoval s nepasujícími flatfieldy a dalšími kalibračními snímky (na vině byla nakonec změna driveru kamery v průběhu snímání). Kalibrační snímky jsem po odhalení problému dofotil znovu, a konečně mohl nasnímaná data zpracovat.

Cílem bylo pokrýt galaxii od detailů v centru až po nejslabší okrajové oblasti. Celkový snímek je složen z 26 hodin expozic (10h 40m L, 5h 20m R, a 5h G a B kanál). Což je u mne v současné době spíš podprůměr, ale počasí zase tolik nepřálo, noci se zkracovaly objekt utíkal do mizernější oblohy nad Hradec.

Ostré jádro galaxie bylo pak vytvořeno ze 4 hodin nejostřejších dat z nocí s nejlepším seeingem a jasová složka vkomponována do obrazu složeného ze všech dat, byť s horším rolišením (seeing nepřál vždy, jak by bylo třeba). Výběr nejostřejších snímků byl proveden pomocí SubframeSelector scriptu v PixInsight, a v témže SW provedeno i celé zpracování snímků.

Na snímcích níže jsou detaily obou galaxií plném rozlišení na kliknutí.Tento web popisuje moje současné aktivity v oblasti astronomie. Starý web s informacemi a snímky do roku 2012 naleznete na foto.astronomy.cz