NGC 4565

Údaje o snímku:
Optika: N300/1200mm, ES-HR coma corrector
Kamera: ASI 1600 MMC
Filtry: Astronomik RGB + IDAS PLS P2
Montáž: montáž vlastní konstrukce
Pointace: SX Lodestar, OAG
Datum a čas: 16.4.-23.4. 2020, vždy za vhodných podmínek
Expozice: L - 10h 10min (61x10min) RGB - 15h (30x10min na kanál)
Místo: Běleč nad Orlicí - hvězdárna

Tento snímek vznikl poněkud neplánovaně. Nečekaná řádka jasných nocí kolem mě zastihla trochu nepřipraveného na další obejkt, a tak jsem prošel adresář s nedofocenými objekty a vzpoměl si na NGC4565 z loňska. Seeing sice nebyl nic moc pro takové detailní snímkování galaxií, ale dvě noci docela přál. Tyto noci jsem využil k nafocení jasové složky, zbylé pak z větší části pro focení barvy. No a nakonec jsem ta loňská L data z kamery G3-16200 smazal, protože rozlišení které dává ASI 1600 s jejími menšími pixely to nemohlo vůbec konkurovat. Dokonce ani kresba té mé prokleté plechové roury nebyla nyní tak hrozná, protože dalekohled mířil docela vysoko a průhyby tubusu byly malé. Výše je snímek celého pole (trošku oříznutého), kde je galaxie zasazená mezi četné menší galaxie a spoustu galaktických kup v pozadí. Na klik plné rozlišení.  Na obrázku níže je pak výřez detailu samotné galaxie.

Na jasovou složku padlo celkem 10h a 10min snímání (61x10min) na barvu 5 hodin snímkování na každý kanál (také po 10 minutových subexpozicích). Kamera byla v režimu nejnižší zisk - maximální dynamický rozsah. Zpracování ale byla tentokrát šílenost. Objekt je celkem jasný a snadný, jeho zpracování by normálně bylo snadné. Ale pochytal jsem tentokrát hrozné množství družic, nevím, jestli už to jsou Muskovy Starlinky, část podle shodného směru asi ano, ale ve finále to byl mix všeho. Ale nechtělo to po seskládání zmizet. I po kalibraci FF byly ve snímku jasové gradienty, a už jsem nemohl snižovat sigma limit, protože už bych zahazoval validní data. A díky tomu stopy nemizely. Ani aplikace funkce Large scale rejection v PixInsight se s tím nevypořádala úplně. Takže došlo na funkci lokální normalizace, která nejprve srovnala gradienty v pozadí podle jednoho pomocí DBE vypiplaného referenčního obrazu pro každý kanál, a teprve pak začal sigma clip fungovat tak, jak má. Akorát lokální normalizace je výpočetně neskutečně náročná proti klasickému skládání s multiplikativní normalizací, takže to nakonec byly asi 4 hodiny počítání se všemi jádry CPU nadoraz, a pak slabé dvě hodinky zpracování. Že bych požádal Elona o proplácení zvýšených nákladů na elektřinu :-)



Tento web popisuje moje současné aktivity v obalsti astronomie. Starý web s informacemi a snímky do roku 2012 naleznete na foto.astronomy.cz