ASTROFOTOGRAFIE

Zpět :: Domů

Obsah


Úvod

Začínáme s astrofotografií  

Vybavení  

Fotografování

Postupy zpracování

Galerie fotografií

Moje vybavení

O autorovi

Aktualizace a novinky

Odkazy

Kniha návštěv

Hledání

 

CCD kamera QHY8

Kamera vznikla jako amatérská, jejím tvůrcem je Qiu Honqyun. Jako senzor je použita varianta senzoru Sony ICX413AQ (25x17.5mm, 3000x2000 pix.) používaného například v DSLR Nikon D50. Kamera je vybavena dvoustupňovým chlazením pomocí peltierových článků (o 40-45°C pod okolí). Má 16 bitový A/D převodník s technikou corellated double sampling, řízení zisku zesilovače (0-13dB), připojení pomocí USB 2.0. Kamera má dvě rychlosti vyčítání: 6Mpixels/s pro náhled a 600kpixels/s pro finální snímání. Ke kameře je k dispozici vlastní SW autora, driver pro MaxImDL a dll knihovna pro komunikaci s kamerou z vlastní aplikace. Lze říci, že kamera je obdobou kamery Starlight Express SXV-M25C, s prakticky shodnými parametry, ovšem za zlomek její ceny. Mírnou nevýhodou je externí napájecí zdroj +/-18V z 12V (není integrován v kameře) a oddělené napájení chlazení, takže ke kameře vedou celkem tři kabely. Mám ovšem vymyšlený lepší napájecí zdroj, který bude přímo v malé krabičce na boku kamery, a ke kterému povedou pouze dva kabely (12V a USB)

Na snímku níže je "první světlo" z kamery. Fotil jsem z balkóna na velkém hradeckém sídlišti, pár desítek metrů od lamp, které přímo svítily do tubusu mého nového N185 f/3.8. Výsledný snímek je složenina 5minutové a minutové expozice při MHV někde mezi 3-4mag. Prostě jsem viděl jen základní tvary souhvězdí. Snímek jsme musel oříznout, kraje trpěly reflexy a oranžovým gradientem od světla lamp.

Kamera má podle prvních pokusů výbornou dynamiku, a velmi nízký šum, který dovolí značně razantní úpravu snímku i s totálně přesvětlenou oblohou. Vypadá to, že proti DSLR to bude opět znatelný posun vpřed. Větší snímek v plném rozlišení (1:1) na klik. Už se těším, až se s tím dostanu pod tmavou oblohu. Ještě doplním, že úpravy snímku byly minimální. Kalibrace (Dark +Bias+FlatField) Logaritmický stretch úrovní v Maxim DL, uložení snímků do TIFu. V Photoshopu pak jen vyvážení bílé a kombinace 5+1min expozice pro eliminaci přeexponovaného jádra mlhoviny.

Více o kameře si lze přečíst v originále na tomto webu: http://www.qhyccd.com/, kde je i odkaz na fórum, věnované kamerám od QHY: http://www.qhyccd.com/ccdbbs/. Kamera je v současné době již komerčním výrobkem prodávaným po celém světě a výrobce má i další modely cenově celkem zajímavých a přesto dle odezvy majitelů kvalitních CCD kamer.

.


Zpět


(c)1999-2012 Martin Myslivec