ASTROFOTOGRAFIE

Předchozí :: Domů :: Další

Obsah


Úvod

Začínáme s astrofotografií  

Vybavení   

Fotografování

Postupy zpracování

Galerie fotografií

Moje vybavení

O autorovi

Aktualizace a novinky

Odkazy

Kniha návštěv

Hledání

 

Aktualizace, novinky

  • 3.2.2012 - kometa C/2009 P1 Garradd se přemístila na ranní oblohu a procházela kolem kulové hvězdokupy M92 v Herkulu. Tak jsem úkaz zaznamenal.

  • 29.1.2012 - konečně se mi podařilo dofotit racka (IC2177), o kterého se pokouším už třetím rokem, a kterého vždy zhatilo počasí. Nyní je snímek konečně hotový.

  • 29.12.2011 - máme za sebou další rok a dopadlo to jako loni - tedy jedna hromadná aktualizace na konci roku. Z letošního roku si zasloužily prezentaci tyto snímky: H-alfa, OIII, SII úzkopásmový snímek mlhoviny IC 1396 - sloní chobot a též úzkopásmový snímek mlhoviny NGC7000. Dalším snímkem je H-alfa + RGB snímek mlhoviny IC 405 ve Vozkovi. Z jarních objektů bylo zajímavým počinem fotografovaní trpasličí galaxie Leo1 ležící kousek od Regula v souhvězdí Lva. Zajímavá je také dvojice Galaxií NGC 4725 a NGC 4747 . Letošní oblohu ozdobila také kometa C/2009 P1 Garradd, která bude pozorovatelná i začátkem roku 2012. Nejslabším fotografovaným objektem byl komplex temných mlhovin v okolí reflexní mlhoviny NGC7129 v souhvězdí Cephea. Slunce začíná být v tomto roce již konečně aktivní, hezkým příkladem mohou být tyto protuberance a filamenty. Ze snímků noční krajiny tentokrát prezentuji snímek oblohy nad rybníkem Výskyt.

  • 31.12.2010 - nebojte se, nepověsil jsem astrofotografii na hřebík, jak by se mohlo zdát. Jenom prostě nějak není čas aktualizovat WEB, což nyní napravuji. Naštěstí stále ještě zbyl čas věnovat se vlastnímu pozorování, focení a zdokonalování techniky. Od léta došlo u mne k jedné změně - měl jsem možnost nadále testovat špičkovou monochromatickou kameru G2-8300 českého výrobce, což vyvrcholilo tím, že jsem si ji nakonec nechal. S kamerou jsem pořídil celkem dost snímků, které nyní uvádím chronologicky (snad). Prvním ze snímků byl bi-color (H-alfa+OIII) snímek Srpkové mlhoviny NGC6888. Dále následoval H-alfa snímek NGC7000. Hezká je i noční náladovka v Jedlové v Orlických horách, pořízená při snímání mlhoviny IC 1396/Vd B142. Také se mi podařilo vyfotografovat kometu C/2009 R1 McNaught. Velmi pěkně vyšel i HaLRGB snímek Cave Nebula a H-alfa snímek "vrtulky" DWB 111 v Labuti, který byl později doplněn i o RGB data. Následoval bicolor snímek řasové mlhoviny NGC6992 a dofocení LRGB dat k NGC7000 a kombinace s dříve nafoceným H-alfa snímkem. Nejen mlhoviny ovšem máme na obloze, a tak jsem zkusil i galaxie. Konkrétně M33 v Trojúhelníku, kde jsem si dal za cíl detailně nasnímat emisní mlhoviny ve spirálních ramenech přes H-alfa filtr. Jedna noc tedy padla na H-alfu a jedna na RGB. Oblohu také ozdobila další kometa 103/P Hartley, a i přes nepřízeň počasí se pár snímků povedlo.

    Zároveň si dávám novoroční předsevzetí, že se budu snažit aktualizovat web hned po nafocení a zpracování snímků, aby se mi to takhle nenahromadilo. Když ony jsou www.astrofotky.cz +www.astro-forum.cz operativnější, a pak to takhle doadá :-(


  • 20.5.2010 - po neskutečně bídné zimě z hlediska počasí a možnosti někam vyjet a po o ne příliš lepším jaru přidávám alespoň tři snímky. Prvním z nich je trojice galaxií ve Lvu, fotografovaná jako test po úpravě držáku sekundáru newtona 185/610. Druhým ze snímků je galaxie M106 fotografovaná zapůjčeným prototypem kamery G2-8300 od Moravských přístrojů. Třetím (nedokončeným) je polovina mozaiky Markarianova řetízku galaxií v Panně. Počasí a nedostatek času nemumožnily dofotit druhou polovinu. Takže za rok :-).
  • 26.12.2009 - Konečně je o vánocích trochu času a klidu na update webu. Dá se říci, že celou druhou polovinu léta a podzim jsem (až na jednu vyjímku) věnoval fotografování temných prachových mlhovin. Nejúspěšnější akcí byla návštěva chaty Honzy Eliáška na Šumavě. Tam se podařilo odfotit tři slabé mlhoviny B150,  VdB152 a VdB141. Další mlhoviny jsem pak nafotografoval v průběhu podzima již zde v polabí případně v Orlických horách. Jde opět o temné prachové mlhoviny LBN558B169 - B174, VdB 149 a jednu emisní mlhovinu -  IC 1848 (srdce Cassiopei).

  • 2.7.2009 - Po dlouhé době tu mám zase jednu hromadnou aktualizaci. Je to tím, že nějak nestíhám web tvořit průběžně. Snímky jsou v chronologickém pořadí, jak to bylo nafoceno. Z dubna pochází snímek galaxií NGC 3718 a 3729. V témže měsíci vznikla i jedna širokoúhlá náladovka z Jedlové v Orlických horách. V dubnu se také ještě konala jarní MHV2009, na které vznikl snímek galaxie M101 zapůjčenou špičkovou českou CCD kamerou G2-3200. Z května pocházejí převážně černobílé snímky přes H-alfa filtr. IC1396, mozaika okolí Gamma Cygni v Labuti a mlhovinový komplex NGC7822 + Ced214. Posledním snímkem z května je barevný snímek NGC7000 přes UHC filtr. V červnu se kvůli počasí a krátkým nocím zadařil pouze jeden snímek - oblast mlhovin M8 a M20 ve Střelci přes H-alfa filtr, se kterým jsem pak zkoušel různé kombinace se stejně komponovaným barevným snímkem z loňského roku.
  • 8.2.2009 - Zaktualizoval jsem stránku s mým vybavením, aby bylo jasné, čím pozoruji a fotím v současné době.
  • 18.9.2008 - Ačkoli to už od března vypadá, že se nic neděje, celkem pilně se fotografovalo a také jsem stavěl 400mm celohliníkový dobson. Na tvorbu WEBu pak už nějak nezbyl čas, a jak jsem to odkládal a odkládal, nahromadilo se toho za půl roku dost a aktualizace je tentokrát opravdu velká. Začneme s galaxií M51 z dubna, focenou pomocí Vixenu VC200L. Detaily jsou fantastické a měsíc kolem první čtvrti CCD kameře moc nevadil. Dalším objektem je galaxie NGC5907 v Draku snímaná stejným přístrojem. Z května pak pochází snímek rozlehlé IC1396 v Cepheu, focený Borgem 77ED. Stejnou noc jsem pomocí zařízení AstroTrac fotil 50mm objektivem na DSLR širokoúhlý záběr mléčné dráhy v Labuti přes H-alfa filtr. Z května, též focené na AstroTracu pocházejí dva snímky. Snímek různých druhů mlhovin v oblasti Rho Ophiuchi a ze stejné noci také snímek Mléčné dráhy od Střelce až po zenit, pořízené za excelntních podmínek při návštěvě v jižních Čechách. Další pokus s tímhle zařízením je už z června, a jedná se o záběr oblasti Labutě od s NGC7000 a okolí Gamma Cygni. Z června pak pochází i záběr temných mlhovin Snake nebula B72 a okolí a také snímek srpkové mlhoviny NGC6888. Obojí pořízeno newtonem 185/610mm. Z července se zatím jedná o snímky oblasti s M8 a M20 zabrané Borgem 77ED, snímek mlhoviny M17 pomocí newtonu 185/610mm a snímek mlhoviny NGC281 zabrané pomocí VC200L. V srpnu jsem navštívil Honzu Eliáška na jeho chatě v Kašperských horách, kde se mi povedlo ulovit krásný snímek mlhoviny Cocoon v Labuti. Dalším srpnovým snímkem je oblast rozsáhlých emisních mlhovin okolo mlhoviny "Bublinka" v Cassiopei. V září se zatím zadařil snímek jeden - mlhovina "M67 - Malá činka" pomocí Vixenu VC200L. Přeji hezké pokoukání.

  • 12.3.2008 - Kvůli nedostatku času na průběžný update webu (jsem rád, že alespoň stíhám občas fotit a zdokonlovat vybavení) tady máme zase jednu hromadnější aktualizaci. Nějaké snímky přibyly na stránce se slábnoucí Kometou 17P/Holmes (na konci stránky). V Jedlové v Orlických horách, kde jsme byli pozorovat s Milošem Hrochem, jsem fotil okolí hvězdy Alnitak (Zeta Ori). V Bělečku jsem pak zkoušel i úzkopásmový H-alfa snímek téhož objektu (je na téže stránce pod barevným snímkem). Také jsem neopomenul světelným Newtonem udělat konečně pořádný snímek Plejád - M45 . Dalším objektem zájmu se stala dvojice Galaxií M81 a M82, konečně se podařilo zachytit emisní mlhoviny ve spirálních ramenech. Při fotografování v Bělečku za svitu měsíce jsem vyzkoušel i "star-trails" s Měsícem osvícenou krajinou.
  • 17.10.2007 - Včera se zde po dlouhé době vyjasnilo a tak jsem opět fotografoval kometu 17P/Holmes. Od posledníh o focení se pěkně zvětšila a zeslábla. Aktuální snímek je na konci stránky
  • 16.11.2007 - Mám poslední dobou nějaké hektické období. Na nic není čas. Pozorovat a fotit se mi ale naštěstí ještě daří. Co se ale moc nedaří je update WEBu. Nějak na to prostě není čas. Nakonec jsem ale po chvilkách přeci jen slepil nějaký update, který je tím pádem zase trochu hromadnějšího charakteru. Když to vezmu popořadě tak, jak přibývaly snímky, tak prvním přírůstkem je nádherná galaxie M31 ze 17.9. S tou jsem dokonce vyhrál ČAM za září.

    Dalším objektem hned o kousek vedle je galaxie M33 focená tentokrát pomocí delšího ohniska přes nový Vixen VC200L, který jsem i s reduktorem zkoušel na podzimním srazu MHV v Zubří 6.10. a protože počasí zhatilo další focení, musel jsem zbylé potřebné expozice dofotit 15.10. doma (resp. v Bělečku)

    Hned následující víkend po MHV mě pozval Luboš Brát na svoji chatu a
    Altan Observatory, jestli bych mu nepomohl zkolimovat jeho Vixen VMC200L. To jsem samozřejmě nemohl odmítnout, a protože se nám i vyjasnilo, vznikl snímek mlhoviny California, exponovaný téměř 5 hodin na velmi slušné horské obloze.

    23.10.2007 nám připravila pěkné překvapení kometa 17P/Holmes. Zjasnila přibližně půlmilionkrát a způsobila velkolepou podívanou v souhvězdí Persea. Od té doby se stále zvětšuje a je pořád velmi pěkně vidět i pouhým okem, tak se nezapomeňte podívat. Škoda jen toho mizerného podzimního počasí. Mohl jsem ji zatím pozorovat asi čtyřikrát, a fotit dvakrát
    .

  • 10.9.2007 - Po prázdninách zde máme jednu hromadnější aktualizaci. Začnu od nejstaršího úkazu - denního zákrytu Venuše Měsícem.

    Dále jsem se o prázdninách věnoval pokusům o focení dlouhým ohniskem pomocí nového Vixenu VC200L a tak vznikly fotografie objektů, které sice již v galerii mám, ale na delším ohnisku tam je detailů přeci jenom více. Jedná se o
    M57, NGC 7635 a M13 .

    Také jsem s ním také pořídil velmi pěkný snímek mlhoviny NGC 7023 - Iris, se kterým se mi také podařilo vyhrát červencovou ČAM.

    Posledním přírůstkem je lepší snímek celé řasové mlhoviny Borgem 77ED a kamerou QHY8.

    Z dovolené u moře jsem si přivezl pěkný snímek mléčné dráhy nad mořem na Istrii (Rabac).


  • 28.6.2007 - Přidal jsem snímek známé mlhoviny M27 pořízený pomocí zapůjčeného dalekohledu Vixen VC200L.

  • 10.6.2007 - Z důvodu časového zaneprázdnění přidávám až nyní nějaké snímky pořízené na MHV 2007. Dále pak poslední dva úlovky Galaxií NGC 4631 a 4657 a Galaxie M63. A ze včerejška také snímky Slunce v H-alfa.

  • 4.5.2007 - Konečně jsem našel ještě trochu času a doplnil dva starší snímky z dubna, konkrétně snímek Galaxie M101 pomocí N185/610 a snímek Kupy galaxií v Paně pomocí Borgu 77ED.
  • 1.5.2007 - Doplnil jsem snímek "star-trails" za soumraku, opět scenérie s kostelíkem v Jedlové (na konci stránky). Dále jsem zveřejníl snímek NGC4565 , pořízený v Zubří na akci MHV2007. Konečně byla po třech letech deště a sněhu celkem jasná obloha. Z dnešního dne pak pochází snímek aktivní oblasti NOAA 953 v čáře H-alfa.

  • 2.4.2007 - Na stránku se snímky Slunce v H-alfa pomocí Coronado Solarmax 40 jsem přidal dnešní snímek Slunce.

  • 24.3.2007 - přidán snímek Galaxie M106 pomocí CCD amery QHY8 a snímek pěkné scenérie s kostelíkem na výborném místě Jedlová v Orlických horách - "Vesmír" .

  • 5.3.2007 - přidán snímek mlhoviny NGC 2264 z druhé poloviny února.

  • 11.2.2007 - přidal jsem stránku se snímky Slunce v H-alfa pomocí Coronado Solarmax 40 , a také stránku s popisem mého nového přírůstku ve vybavení, kterým výše uvedené snímky pořizuji, nebo se jen tak těším z pohledu na Slunce.

  • Od 23.12.2006 do 8.1.2007 došlo k výpadku, který byl zapříčiněn problémy s registrací domény astronomy.cz. Problém je již odstraněn. Zároveň Vám všem děkuji za vysokou návštěvnost tohoto WEBu, počet přístupů (titulní strany) překročil loni 100 000 a průměrná návštěvnost webu je kolem 100-150 unikátních IP adres denně.

    Koncem roku došlo u mne k několika přírůstkům v mém vybavení. Jedná se o astrograf 185mm f/3.8 vlastní výroby, CCD kameru QHY8 a filtr Coronado Solarmax 40/BF10. Časem doplním informace a snímky pořízené těmito novými "hračkami".

    Dále jsem opět spustil knihu návštěv. Poněkud jsem vylepšil spam filtr, ale mám obavy, že to nebude na dlouho stačit.


  • 30.10.2006 - Přidal jsem stránku se snímky komety C/2006 M4 SWAN, a také krásný snímek galaxie NGC 253 v Sochaři.

  • 1.10.2006 - Přidávám snímky z posledních hezkých záříjových dnů. Z 12. září pochází snímek z pozorování zákrytu Plejád Měsícem. Také jsem fotografoval planetární mlhovinu Helix ve Vodnáři, a zopakoval si digitálně hezkou dvojici hvězdokupa-galaxie v Kefeu, od které jsem měl prozatím nevalný snímek na film, z doby, kdy jsem s astrofoto začínal.

  • 21.8.2006 - Noc z 18. na 19. srpna byla zde u Hradce Králové excelentní, a tak jsem fotil slabou a rozlehlou IC 1396 v Kefeu. Volnou chvíli jsem si krátil zkoušením svého nového objektivu Canon EF-S 10-22mm, kterým jsem se pokoušel ulovit stopy nějakých meteorů, leč marně. Vznikla tak alespoň hezká náladovka s obloučky hvězd.

    16.8.2006 - po dlouhé pomlce způsobené dovolenou a následným pracovním vytížením přidávám konečně dva snímky z července: mlhovinu IC 5146 - zámotek a temnou mlhovinu vdB 142 - sloní chobot.

  • 18.7.2006 - po delší odmlce, způsobené kombinací krátkých nocí, nešťastného počasí a nedostatku času přidávám snímek centrální slabé části řasové mlhoviny - tzv. Pickeringova trojúhelníku.
  • 15.5.2006 - aktualizována stránka s kometu 73P/Schwassmann-Wachmann. Přidán snímek z průchodu kolem M57, který odfotil Honza Eliášek a můj snímek fragmentu B.
  • 26.4.2006 - v noci z 25. na 26.4. se mi konečně po dlouhé době pro focení nepříznivého počasí podařilo fotografovat rozpadající se Kometu 73P/Schwassmann-Wachmann
  • 14.4.2006 - Přidal jsem článek o průběhu expedice Manavgat 2006 za úplným zatměním Slunce do Turecka, který ještě bude v brzké době doplněn o fotografie z expedice. S touto akcí také souvisí další dvě stránky: Stránka se snímky zatmění a stránka s kulovou hvězdokupou Omega Centauri.
  • 6.3.2006 - Přidal jsem snímky mlhovin IC 405 a IC 410 v souhvězdí Vozky, pořízené převážně zapůjčeným fotoaparátem Canon EOS 20Da. Článek s informacemi o něm mám v plánu, ale nějak se nedostává čas, tak vydržte :-)

  • 3.2.2006 - Snímek oblasti kolem hvězdy Zeta Ori byl zvolen astrofotografií měsíce ledna v projektu ČAM (Česká astrofotografie měsíce).

  • 29.1.2006 - Přidal jsem snímek mlhoviny M42 v Orionu. Vím, fotografuje se velmi často, ale já ji moc kvalitně neměl, protože jsem ji opomíjel a raději fotil zajímavější objekty. Ale nyní na ní došlo, a výsledek stojí zato. Také jsem se pokusil o velmi rozsáhlou a slabou mlhovinau Racek (Seagull) - IC2177. Na naší přesvětlené obloze to byl docela problém, ale snímek přeci jen prezentuji.

  • 16.1.2006 - Plánovaný snímek úplňkového Měsíce v barvách kvůli inverzi nevyšel, Povedlo se to až 16. ledna, a snímek jsem přidal nakonec na stránku snímků Měsíce se zvýrazněním jemných barevných odstínů.

  • 12.1.2006 - Doplnil jsem ještě jeden snímek Měsíce v barvách, na stránku snímků Měsíce se zvýrazněním jemných barevných odstínů.

  • 11.1.2006 - Počasí okolo posledního novu vůbec nepřálo, a vyjasnilo se samozřejmě, když jde Měsíc do úplňku. Tak jsem se v posledních jasných dnech dal do experimentování se zvýrazněním jemných barevných odstínů měsíčního povrchu.

  • 6.12.2005 - Počasí moc nepřeje, a tak jsem byl tento měsíc fotit pouze jednou. V noci z 1. na 2. prosince. Zkusil jsem Borgem při světelnosti f/4 (ohnisko 308mm) dva známé objekty. Plejády a oblast kolem Zeta Ori.

  • 5.11.2005 - Přidal jsem snímek západního oblouku Řasové mlhoviny NGC 6960 pořízený Newtonem a snímek mlhoviny IC 1805 - Srdce pořízený pomocí Borga.
    Dále byly v galerii zavedeny přímé náhledy s odkazy na poslední tři nejnovější snímky.

    14.10.2005 - Přidány nové snímky Řasové mlhoviny NGC 6992 Newtonem a Kalifornie NGC 1499 pomocí Borga.

  • 23.9.2005 - uvolněna nová verze 1.6 firmware pro TVGuider POZOR, tato verze opravuje chybu ve verzi 1.5 (rozkmitávání montáže). Více na stránce s update.

    Dále jsem konečně vytvořil podrobný popis a návod mé řídící elektroniky pro montáž EQ6 (a montáže jiné)
  • 11.9.2005 - Přidány snímky mlhoviny NGC7635 (Bublinka) a hvězdokupy M52. Dále galaxie NGC 7731 a galaxie NGC 891. Také byl přidán zapomenutý snímek Slunce v H-alfa oboru, pořízený v červenci.

    6.9.2005 - uvolněna nová verze 1.5 firmware pro TVGuider. Přidán snímek galaxie M31 v Andromedě pořízený minulý týden Borgem.

    22.8.2005 - uvolněna nová verze 1.4 firmware pro TVGuider.

    9.8.2005 jsem přidal další snímky těchto objektů: M20 - Trifid, M16 - Orlí mlhovina a galaxie M33 v Trojúhelníku
  • 10.7.2005 - rozdělil jsem galerii snímků podle typu objektů, protože snímků je již velké množství a jejich seznam v pořadí, jak přibývaly, byl již začně nepřehledný a dlouhý.
  • 8.7.2005 - Přidány snímky mlhovin M8 a M20, snímek řasových mlhovin NGC6992 a snímek M17, vše ze 4.7.2005 ,kdy jsem byl fotit na Šerlichu. 6.7. jsem ještě před příchodem fronty pořídil detailní snímek Laguny M8 pomocí Newtona 210/1000
  • 27.6.2005 - Přidal jsem další snímky z nejtěsnějšího přiblížení do kapitoly seskupení planet Merkur, Venuše a Saturn nad západním obzorem.
  • 26.6.2005 - Přidal jsem snímky seskupení planet Merkur, Venuše a Saturn nad západním obzorem.
  • 24.6.2005 - Přidána stránka o zařízení TVGuider - autonomním autopointeru z TV kamery, aktualizovány snímky kufříků s vybavením, neboť jeden (s Borgem) přibyl, a druhý doznal změny. Přidán snímek přepravní bedny na montáž EQ6.

    14.6.2005 - V noci z 9 na 10.6 jsem testoval nový přípravek na vyhledávání pointační hvězdy, a nějaké filtry. Při té příležitosti vznikl snímek (přímo ze sídliště v HK) známé planetární mlhoviny
    Činka - M27.

    29.5.2005 - V krátké době mezi dostatečným ztemněním oblohy a východem Měsíce se mi podařilo pořídit pěkný snímek
    kulové hvězdokupy M13, který poslední verzi focenou na film výrazně překonává. Když se dostatečně setmělo, fotografoval jsem Srpkovou mlhovinu NGC6888 v Labuti.

  • 16.5.2005 - V noci z 11 na 12.5. mi opět po delší době vyšlo počasí alespoň na jednu noc. Měsíc sice již zapadal dost pozdě, ale přesto jsem vyrazil konečně vyzkoušet Borga s novým reduktorem na f/4. Prvním objektem byla kupa galaxií v Panně. Po západu Měsíce následovala NGC7000 a okolí Gamma Cygni v Labuti. Výsledky předčily mé očekávání.

  • 3.4.2005 - Protože jasné počasí trvá, přibyl další úlovek ve formě tří známých galaxií: M81 a M82, a dále M51. Ze dne 31.3. ještě přibyla kulová hvězdokupa M3.

  • 31.3.2005 - Přidán jsem snímek Trojice galaxií ve Lvu, fotografoný digitálním Canonem EOS 300D přes 210mm Newtona a pointovaný pomocí malého refraktoru Borg 77ED autopointéru z citlivé TV kamery.

  • 19.3.2005 - Přidal jsem snímek otevřené hvězdokupy M37, který vznikl při testování přesnosti pointace 210mm Newtona pomocí malého refraktoru Borg 77ED a nově vyrobeného autonomního pointéru z citlivé TV kamery (bez PC).

  • 10.2.2005 - změna na stránce úprav EQ6. Přibyly snímky desky nového řídícího GO-TO systému.

  • 6.2.2005 - Díky jasnému počasí v posledních dnech se mi podařilo opět vyfotografovat kometu Machholz, stále velmi pěknou. Také jsem zkoušel fotografii emisních mlhovin pomocí upraveného Canon EOS 300D a výsledky nevypadají vůbec špatně, vzhledem k podmínkám, za jakých bylo foceno. Zaměřil jsem se na mlhovinu NGC2237 (Rosette), kterou mám již focenou i na film, a konečně jsem také udělal lepší snímek okolí hvězdy Zeta Ori (mlhoviny koňská hlava a plamínek).

  • 22.1.2005 - Přidal jsem snímky Plejád a mlhoviny M42, pořízené refraktorem Borg 77ED a upraveným digitálním fotoaparátem Canon EOS 300D. Také jsem uzavřel kapitolu o testování tohoto fotoaparátu a začal ho běžně užívat pro astrofotografii.

  • 11.1.2005 - Přidal jsem stránku věnovanou kometě C/2004 Q2 Machholz.

  • Pohrál jsem si s černobílým snímkem okolí Zeta Ori a všemi staršími barevnými záběry (ne moc kvalitními z mého dnešního pohledu) a stvořil jsem LRGB kompozici. Výsledek je pěkný.

  • Výstava astrofotografie již skončila, a v soutěži o nejlepší snímky vyhrály první a druhé místo snímky objektů Okolí Zeta Ori a mlhovina Rosette.
  • Od 6. října se na Královéhradecké hvězdárně koná výstava Astrofotografie ve východních Čechách, kde jsou vystaveny i moje fotografie. Více zde ...26.9.2004 - Přidány snímky objektů NGC7000, M34, NGC281 a oblasti kolem hvězdy Deneb v souhvězdí Labutě. Vše tentokrát po delší odmlce a pokusech s Canon EOS300D opět na film. Nicméně digiťák časem bude, ale asi v úpravě se zvýšenou citlivostí na H-alfa oblast spektra. 17.8.2004 - Přidán snímek M8 pořízený pomocí Canon EOS 300D, a také ukázka jeho zpracování do kapitoly o zkoušení EOSu. 11.8.2004 - Nová stránka s informacemi o vyvíjené CCD kameře z upravené citlivé TV kamery, první snímky pořízené touto kamerou. 2.8.2004 - Přidal jsem nedávno nafocený snímek M16 - Orlí mlhoviny a nový snímek mlhoviny, M17 - Omega, který ovšem není o mnoho lepší než ten první. Také jsem se vrátil do svých začátků, kdy jsem fotil statické snímky oblohy základním 50mm objektivem na ČB film. Nyní jsem to ovšem zopakoval se všemi zkušenostmi na kvalitní inverzní film, v podmínkách Vysočiny, takže obloha je na snímcích pěkně temně modrá. 29.7.2004 - Vyměnil jsem v montáži EQ6 pohony za kvalitnější. Průběh periodické chyby se výrazně zlepšil. Více o tom zde.

  • 23.7.2004 - přidal jsem snímek řasové mlhoviny v Labuti, pořízený digitální zrcadlovkou Canon EOS 300D, a jeho kombinaci s předchozím snímkem na film. Také jsem dal vyvolat film se snímky z minulého týdne. Uvidíme, co z toho bude.

  • 10.6.2004 - konečně jsem na stránky umístil povídání a snímky z přechodu Venuše přes sluneční disk.

  • 9.6.2004 - tak máme po přechodu Venuše přes Slunce. Pozorovaání i natáčení se celkem vydařilo, ale není čas na zpracování, takže musíte chvilku vyčkat. Zato už mám ale zpracované snímky, které jsem pořídil v rámci testování digitálního Canonu EOS 300D jednoho kolegy. Zde je test astrofotografie tímto fotoaparátem. Všimněte si, jak pěkně nám stále vypadá Q4-ka.

  • 30.5.2004 - byly přidány snímky planety Venuše na denní obloze.

  • 22.5.2004 - byl přidán snímek komety C/2001 Q4 (NEAT), pořízený v primárním ohnisku mého N210 f/5.

  • 17.5.2004 - přidal jsem foto komety C/2001 Q4 (NEAT), kterou jsme pořídili s kolegou jeho digitálním Canonem EOS 300D.

  • 14.5.2004 - aktualizoval jsem stránku se zatměním Měsíce ze 4.5. Přidal jsem snímky pořízené na film, kde je Měsíc na hvězdném pozadí.

  • 12.5.2004 - přidal jsem lepší snímky galaxií M81, M82 a M101. Dále pak ještě snímek galaxie M104 - Sombrero.

  • 5.5.2004 - Přidány snímky ze včerejšího krásného zatmění Měsíce, které kvůli počasí málem nevyšlo. Prozatím pouze pořízené digitálním fotoaparátem a WEB-kamerou. Snímky fotografované na diapozitivy čekají na vyvolání.

  • 17.4.2004 - Přidal jsem nový lepší snímek hvězdokupy M35 v Blížencích a dále snímek okolí galaxie NGC4565 ve Vlasech Bereniky a Okolí galaxií M95 a M96 ve Lvu. Oba tyto snímky byly fotografovány na černobílý hypersenzibilizovaný film Kodak Tri-X expozičními časy okolo 15min, a barevná data byla získána ze snímku na barevný Kodak Supra 400. Výsledkem jsou barevné snímky s velkým kontrastem a docela malým šumem. Na dalších filmech pak čekají na vyvolání obdobným způsobem nafocené galaxie M81 a M82, M101 a M104 Sombrero. Dále jsem přidal kapitolu o registraci snímků pomocí programu Registar a kapitolu o kombinaci černobílého a barevného snímku pomocí LRGB kompozice.

  • 5.4.2004 - Přidal jsem fotografii planety Venuše blízko otevřené hvězdokupy Plejády (M45 v Býku).

  • 30.3.2004 - Vypustil jsem novou verzi programu pro pointování. Informace jsou na stránce tomu určené. Věnujte pozornost červeně vyznačeným částem, jde o změny.

  • 25.3.2004 - Přinesl jsem vyvolané diapozitivy z perfektně jasné, ale hodně větrné noci, ve které jsem fotil společně s Martinem Gembecem, když jsem mu vezl do Jablonce svoji bývalou montáž. Přibyl krásný (byť černobílý) snímek Koňské hlavy, Dále pak lepší snímek mlhoviny Roseta. Z Bělečka potom byla fotografovaná dvojice objektů M108 a M97 (soví mlhovina). Snímky focené na hypersenzibilizoavný Kodak TechPan čeakají, až dorazí vývojka. Montáž EQ6 se výborně osvědčila i ve větru, tuhost je dostatečná, hvězdy bodové.
  • 23.3.2004 - Přidány snímky Merkuru při západu Slunce.

  • 18.3.2004 - Přidán snímek Jupitera s rudou skvrnou, měsíci, a stínem Io.
    6.3.2004 - Dovoluji si Vám oznámit, že na Královéhradecké hvězdárně dnes byla otevřena výstava Astrofotografie ve východních Čechách. Byl jsem ASHK požádán, zda bych na výstavu nezapůjčil některé z mých fotografií, a neudělal malou přednášku na téma o astrofotografování. Na výstavě tak můžete shlédnout 11 mých fotografií ve formátu 20x30 na fotopapíře "naživo", nikoli z obrazovky PC. Kromě mých tam samozřejmě najdete i fotografie ostatních pozorovatelů, takže je na co se dívat.

  • 28.1.2004 - Počasí konečně umožnilo minulý víkend vyzkoušet novou montáž EQ6, takže se cílem prvních fotografií s ní stala blížící se kometa C/2002 T7 (LINEAR).

kompletní historii stránek od jejich počátků až do konce roku 2003 naleznete zde


Předchozí :: Domů :: Další :: Obsah


(c)1999-2012 Martin Myslivec