ASTROFOTOGRAFIE

Zpět :: Domů

Obsah


Úvod

Začínáme s astrofotografií  

Vybavení  

Fotografování  

Postupy zpracování

Galerie fotografií

Moje vybavení

O autorovi

Aktualizace a novinky

Odkazy

Kniha návštěv

Hledání

 

Pozorovací stanoviště Šerlich

Vzhledem ke zhoršujícím se podmínkám v blízkosti Hradce Králové a k mým rostoucím nárokům na stav oblohy jsem byl nucen naléz místo s opravdu tmavou oblohou, a přitom relativně blízko Hradce, aby bylo možno udělat operativní výjezd na jednu noc. Padlo proto rozhodnutí vyzkoušet vrchol Šerlich v Orlických horách. Na jeho vrchol k Masarykově chatě vede silnice a dostat se tam dá z Hradce zhruba za necelou hodinu. V posledním úseku od parkoviště k chatě (asi tak 200m) je sice zákaz vjezdu s vyjímkou zásobování a ubytovaných osob, ale v noci to lze risknout, asi to projde, těžko to někdo bude kontrolovat a stojící auto u chaty už je OK, protože jich tam je dost ostatních. Možným řešením je i zeptat se na souhlas v chatě, zda by jim nevadilo, že si tam zajedete. Mě to povolili. Pokud máte menší vybavení, lze ho vynést kamkoli pod chatu z parkoviště v sedle, těch pár metrů rozdílu výšky nebude hrát moc roli. Kolem chaty, která je prakticky na plochém vrcholu (1027m n.m.) je asfaltová plocha, přecházející v cesty různými směry od chaty. Na cesty snadno vybavení donesete, jde o desítky metrů, a výhled je z nich prakticky na libovolnou stranu. Vlastní chata příliš neruší, v noci většina lidí spí a nesvítí. Veřejné osvětlení tam samozřjmě není. Občas přijede k chatě v noci auto s vracejícími se návštěvníky. Pokud to vadí, stačí popojít po cestě dále od chaty, vrchol je prakticky rovina. Pozorování z louky mimo cesty nedoporučuji. Nacházíte se v CHKO a mohlo by to skončit pokutou.

Výhled k jihu je směrem do údolí, kde jsou vidět města ležící dole v rovině pod horami. Zde je obzor prakticky na nule. V ostatních směrech jsou zalesněné kopce, ale vše se vejde do 10 stupňů, v závislosti na tom, kde jste. Jediným rušivým elementem tak zůstává chata, ale vhodným výběrem místa ji umístíte tak, aby nevadila.

Snímek ukazuje pohled s úhlem záběru asi 70 stupňů, střed je jih. Foceno za soumraku a poměrně špatných podmínek (zákal,cirry). Na dalším snímku po setmění je vidět žalostný stav světelného znečištění dole, který se díky oparu a zbytku mraků v údolí projevoval až tak do 20 stupňů vysoko. Za jasné noci bude dopad asi výrazně nižší.

Protože jsem byl na vrcholu v době, kdy nenastává astronomická noc, byla obloha relativně světlá, ale i tak byla lepší, než je dole v rovině u Hradce třeba i za jasných zimních nocí. Ze všecho nejtmavší je směr severo až jihovýchodní, který leží nad oblastí Orlických hor. Na severní straně ruší opět trochu polská města, byť ne tak výrazně jako česká na jihu. Místo tedy bude pravděpodobně dobře použitelné. Pořídil jsem z něj při první návštěvě snímky mlhovin M8 a M20, snímek řasových mlhovin NGC6992 a snímek M17. Problém bude s dostupností v zimě. Sněhové řetězy budou nezbytností, a i tak může být silnice nesjízdná a uzavřená.Stoupání je dost strmé a plné ostrých serpentin.

Za svítání je odtamtud krásný pohled na okolní zalesněné kopce a světlající oblohu nad nimi. Přikládám pár náladových snímků:


Velký vůz nad vrcholem Šerlichu.


Svítání nad polskou stranou hor, fotografováno ze státní hranice, procházející vrcholem.

Údaje o snímcích:

  • Fotoaparát: Canon EOS 20D, objektiv EF 24-85mm f/3.5-4.5 USM
  • délka expozic: dle potřeby sekundy až desítky sec.
  • datum: 4.7.2005
  • místo: Šerlich

Mapky a další snímky místa přidám dodatečně, až je získám a zpracuji.


Zpět


(c)1999-2012 Martin Myslivec