ASTROFOTOGRAFIE

Zpět :: Domů

Obsah


Úvod

Začínáme s astrofotografií  

Vybavení  

Fotografování

Postupy zpracování

Galerie fotografií

Moje vybavení

O autorovi

Aktualizace a novinky

Odkazy

Kniha návštěv

Hledání

 

Zákryt Krabí mlhoviny Saturnem

Při hraní si s počítačovým planetáriem jsme si všiml, že se na začátku příštího roku Saturn nachází blízko Krabí mlhoviny M1. Napadlo mě, kdy asi dojde ke konjunkci, a tak jsem začal měnit postupně datum a ke svému úžasu zjistil, že v noci ze 4 na 5 ledna 2003 dojde k přechodu Saturnu přes tuto mlhovinu. Pro ověření, že Albiero P. Scheiricha počítá polohy opravdu dobře, jsem ještě zadal do vyhledávače Google výrazy "M1", "Saturn" a "2003" a kupodivu se několik odkazů s tímto tématem objevilo. K úkazu tedy skutečně dojde a bude pozorovatelný z našeho území. Ani Měsíc nebude tou dobou rušit. Jsem tedy zvědav, bude-li vůbec mlhovina poblíž planety vidět. Mám obavy, že spíše ne, neboť rozdíl v jasech je obrovský (M1 má 8.4 mag a Saturn -0.37 mag). Z tohoto hlediska by mohl být spíše zajímavý vzhled dva až tři dny před a po úkazu, kdy Saturn bude od mlhoviny dále a nebude ji tolik přezařovat.

V takovéto pozici jako lze vidět na následujícím obrázku se bude Saturn nacházet v noci 4.1.2003 ve 22 hodin. Obrázek vznikl jako kombinace mapky z programu Sky Charts a snímku z Palomarské přehlídky oblohy (DSS). Nedělejte si však iluze že spatříte něco podobného. Mlhovina opravdu nebude nejspíše vůbec vidět. Pokud vyjde počasí, pokusím se úkaz vyfotografovat. Uvidíme, nakolik Saturn přezáří mlhovinu. Zajímavé by bylo použití H-alfa nebo OIII filtru. Ten by silně potlačil jas Saturnu a propustil dostatečnou část záření z mlhoviny, a možná by z toho něco mohlo být i vizuálně. Bohužel ho nevlastním (cena je cca. 10 000,- za 2" provedení vhodné k fotografování). Kdybyste ho náhodou někdo měl a mohl na uvedené období zapůjčit, tak bych to uvítal. O výsledku budu informavat na svých stránkách.


Pokračování - jaká byla realita

Vzhledem k nepřízni počasí se mi povedlo uskutečnit pouze jedno vizuální pozorovaní. Dne 7.1. se konečně umoudřilo počasí. Saturn se sice již nacházel mimo mlhovinu, ale jen tak 8 úhlových minut daleko. To se nakonec ukázalo jako velká výhoda, protože díky tomu bylo možno vůbec pozorovat oba objekty najednou. V 210mm f/5 newtonu při použití 15mm okuláru bylo možno mlhovinu vedle Saturnu stěží tušit, nicméně při bočním vidění se mi zdálo, že tam prostě její náznak vidět je. Při posunutí Saturnu mimo zorné pole byla samozřejmě mlhovina vidět podstatně lépe.

V rámci fotografického experimentu jsem se na radu Otty Šándora z HaP Teplice pokusil o fotomontáž (nikoli počítačovou, nýbrž na úrovni dvojité expozice na jedno políčko). Původně jsem měl v plánu vyfotit si s předstihem Krabí mlhovinu dlouhou expozicí (tak 30-45 minut) a v noci ze 4. na 5.1.2003 do ní krátkou expozicí dofotit Saturn. Pro tyto účely jsem si již 10.12.2002 vyfotil na kousek filmu založený v druhé zrcadlovce tak, aby se neposunoval, mlhovinu a zapamatoval a zakreslil si použitou pointační hvězdu a na OAG si vyznačil ryskami úhel natočení těla fotoaparátu pro dosažení stejné polohy filmového políčka. Bohužel, ve dny, kdy planeta procházela mlhovinou nebylo vhodné počasí, a tak byl snímek dokončen až 7.1.2003. Přesto jsem se pokusil udělat kompozici tak, jak vypadala 5.1.2003. Zjistil jsem, o kolik se planeta posunula mezi 7.1. a 5.1. v RA a v DE. Potom jsem si změřil rychlost mých pohonů při jemném posunu pomocí pákového ovladače v RA a v DE. Z toho jsem vypočítal, kolik sekund musím ovladač držet k dosažení potřebného posunu. Při focení jsem potom nalezl stejnou pointační hvězdu, natočil fotoaparát na OAG do stejné polohy a udělal dodatečný posun v RA a DE. Pak jsem časem 1/250 sec. doexponoval planetu. Projistotu jsem našrouboval druhou zrcadlovku a udělal ještě několik snímků samotné planety časy 1/500, 1/125 a1/60 sec. To pro případ, že by výše uvedený postup nevyšel a byl jsem nucen udělat kompozici digitální, složením dvou snímků. Kousek negativu jsem nechal vyvolat ručně ve fotoateliéru a modlil se, aby to nezkazili. Modlení zdá se pomohlo, protože negativ přežil proces bez úhony.

V žádném případě jsem nečekal na snímku žádné velké detaily, ale předpokládal jsem, že bude vidět alespoň že jde o planetu Saturn - tedy náznak prstenců. Planeta je totiž při f = 1000mm v primárním ohnisku opravdu maličká a žádné detaily na ní nebudou. Použití projekce (a tím i většího obrazu planety) zase není možné z důvodu malé světelnosti a tudíž nemožnosi zachytit mlhovinu.

Na následujícím snímku vidíte neupravený výřez 1:1 z oscanovaného negativu. Scanováno bylo na 1800 dpi, na snímku je zřetelně viditelné zrno filmu. Planeta se zobrazila asi tak, jak jsem očekával, a pozice je velmi blízká reálné pozici planety (kontrolováno pomocí Sky Charts). Také jsem se ještě pokusil o zpracování snímku za účelem snížení zrnitosti, aby pak bylo možno lépe manipulovat s kontrastem snímku, aniž by se zvýšila již tak dost vysoká zrnitost snímku. Výsledek tohoto snažení lze nalézt v galerii.

Údaje o snímku:

  • optika: Newton 210/1000mm
  • světelnost: f/5
  • délka expozice: 45 min. (mlhovina) 1/250 sec. (Saturn)
  • začátek expozice: 00:05 SEČ (mlhovina) 00:20 SEČ (Saturn)
  • datum: 7.11.2002 (mlhovina) 7.1.2003 (Saturn)
  • místo: Bělečko, Hradec Králové (mlhovina), Moravské předměstí, HK (Saturn)
  • film: Kodak Supra 400
  • pointace: manuální, pointační okulár MEADE 12mm
  • podmínky: Skoro jasno, mírný vítr, který ztěžoval pointaci, proto nejsou obrazy hvězd přesně kruhové, při focení Saturnu bezvětří, přízemní opar.

Zpět na novinky :: Zpět do galerie


(c)1999-2012 Martin Myslivec          

NAVRCHOLU.cz