ASTROFOTOGRAFIE

Zpět :: Domů

Obsah


Úvod

Začínáme s astrofotografií  

Vybavení  

Fotografování

Postupy zpracování

Galerie fotografií

Moje vybavení

O autorovi

Aktualizace a novinky

Odkazy

Kniha návštěv

Hledání

 

Celestron MPCC komakorektor

Tento komakorektor je další ze součástí, která má za úkol zlepšit kvalitu fotografování mým přístrojem. Komakorektor je dvoučočkový od firmy Baader, která ho vyrábí pro Celestron. Je určen pro Newtony se světelností do f/4. Optický průměr je 38mm.

Řešil jsem upnutí komakorektoru, který má na jednom konci standardní průměr 2" a na druhém závit pro T2 kroužek do mého OAG Tracker III. Nakonec jsem vyrobil adaptér, jako poněkud modifikovanou kopii zadní čísti Trackeru III, do které se komakorektor zasune a zajistí šroubky, viz obrázek níže. Nadále lze také používat ochranné krytky na komakorektor, aniž by bylo nutné vyšroubovávat ho z adaptéru.

Celý tento komplet se pak upne místo původního na výstup Trackeru a dále se připojí přes T2 kroužek stejným způsobem jako dříve, viz opět obrázek níže.

Tímto řešením (komakoretor je skoro schovaný uvnitř Trackeru) narostla délka soustavy pouze asi o 10mm oproti provedení bez komakorektoru. Shodou okolností komakorektor prodloužil ohniskovou vzdálenost o velmi podobnou míru, takže poloha správného zaostření se změnila sotva o jeden milimetr (tomu se říká štěstí)

Praktické zkušenosti

Komakorektor jsem již použil při fotografování známé trojice galaxií v souhvězdí Lva. Výsledek je vynikající. Hvězdy jsou naprosto bodové i v úplném okraji formátu. Difrakční obrazec, způsobený u jasných hvězd držákem zrcadla, se také v okrajích zesymetrizoval (dříve byl deformovaný). Chromatická vada je velmi malá, až zanedbatelná, znatelná pouze u velmi jasných hvězd v červené oblasti spektra. Zhoršení středové ostrosti oproti stavu bez komakorektoru jsem nepozoroval, a to ani při ponechání komakorektoru při vizuálním pozorování planet při zvětšení 250x.

Na následujících snímcích lze porovnat stav s komakorektorem a bez něj. Na obou snímcích je sice značně rozdílné množství hvězd (každý snímek je z jiné části oblohy), ale pro demonstarci je to vyhovující. Jedná se o výřezy 1:1 ze scanovaných negativů. Vyšší míra vinětace u okrajů prvního snímku je dána tím, že byl ještě použit starý OAG místo nového Trackeru III, do kterého jsem komakorektor zabudoval.

 


Zpět


(c)1999-2012 Martin Myslivec          

NAVRCHOLU.cz