ASTROFOTOGRAFIE

Zpět :: Domů

Obsah


Úvod

Začínáme s astrofotografií  

Vybavení  

Fotografování

Postupy zpracování

Galerie fotografií

Moje vybavení

O autorovi

Aktualizace a novinky

Odkazy

Kniha návštěv

Hledání

 

Tracker III - popis a zkušenosti

Tato kapitola je věnovaná jednomu kousku mého vybavení - mimoosému pointačnímu zařízení (OAG) Tracker III od firmy Taurus Technology. Ten jsem zakoupil s přesvědčením, že vyřeší několik potíží, které mne až dosud trápily při fotografování.

  • špatné hledání pointační hvězdy v důsledku malého zrcátka a možnosti pouze jeho rotace, nikoli radiálního posuvu u mnou vyrobeného OAG

  • nutnost odmontovávání fotoaparátu při ostření parfokálním okulárem a při každém hledání objektu, který je slabý tak, že není vidět na matnici

  • poměrně velká vinětace okrajů snímku, daná malým průměrem mého starého OAG vlastní výroby

Předem je třeba říci, že Tracker III všechny tyto problémy skutečně odstranil, takže příprava na pořízení snímku se mi nyní dost podstatně zrychlila a je i pohodlnější. Investice je to sice značná, ale dokáže z amatérského doma vyrobeného dalekohledu a samozřejmě i z dalekohledu koupeného udělat podstatně lepší a pro fotografování vhodnější přístroj.

Popis
Celý Tracker je vyroben z nějaké tvrdé lehké hmoty či kompozitu, takže je na svoji velikost poměrně lehký, avšak po utažení všech šroubků velmi tuhý. Provedení je robustní a přesné. Pohyblivé součásti mají sice vůle, které na první pohled vypadají velké, ale po utažení polyamidových šroubků se opravdu ani nehnou. Rozhodně ho nelze srovnávat s obávanými nekvalitními plastovými díly levných dalekohledů. V dodávce bylo kromě všech dílů také několik náhradních polyamidových šroubků, imbusové klíče pro seřizování zrcátek a náhradní stavěcí šroubky zrcátek. Je to docela dobrý nápad, protože závity nejsou metrické a případné ztracené šroubky by se velmi špatně sháněly. Součástí dodávky je i rozsáhlý návod, samozřejmě v angličtině.

Na horním obrázku vidíte pohled do vnitřní části Trackeru. Obsahuje dvě zrcátka. Jedno (eliptické - 12) slouží jako OAG a druhé (obdélníkové - 11) odrážející obraz do okuláru, pokud se nefotografuje a posuvná část (2) je zasunuta do cesty svazku, který jinak dopadá na film. V posuvné části (2) je šroubovatelná objímka (4), do které se upíná 1.25" okulár. Toho lze s výhodou využít k zaostřování pomocí parfokalizovaného krátkoohniskového okuláru. Nejprve zaostříme samotný fotoaparát namontovaný na Trackeru pomocí některé z přesných metod (ostří nože, ronchi mřížka). Potom vložíme okulár s f=6mm či méně do objímky (4) a šroubováním objímky zaostříme tento okulár. Pak zajistíme objímku proti posunutí odpovídajícím šroubkem. Kromě zaostřování se tato část používá jako hledáček, ve kterém je vidět to, co bude vidět na snímku, při vhodně zvoleneém okuláru spíše s delší ohniskovou vzdáleností (já používam pro posouzení záběru 40mm okulár a pro ostření 4mm okulár). Podobně je řešená i druhá posuvná část OAG (3) a šroubovací objímka v ní (5). Do ní se zasouvá pointační okulár nebo CCD autopointer. Taktéž je vhodné si ho dopředu zaostřit a polohu objímky zajistit šroubkem. Při hledání pointační hvězdy lze objímku 3 posunovat v radiálním směru a celým tělem Trackeru otáčet na části, přes kterou je připojen k dalekohledu, po mírném povolení některého ze šroubků (9 - obrázek níže). Nezávisle na tom lze natáčet i částí 6 po povolení šroubku 10. Obě spojení jsou chytře vyřešena tak, že po povolení nevzniká vůle v žádném směru, ale přesto je pohyblivost pěkná, s konstantním třecím odporem daným mírou povolení šroubků. Na části 6 je našroubován standardní T2 kroužek (7), podle toho, jaký máte fotoaparát. T2 kroužek koupíte v každé lepší fotoprodejně. Hledání pointační hvězdy je velmi pohodlné a i velikost eliptického zrcátka je dostatečná, takže obraz je dost jasný. Malou nevýhodou je koma, která je v pointačním okuláru u světelnějších dalekohledů patrná, protože zrcátko je dost daleko od optické osy. Na přesnost pointace to ovšem nebude mít velký vliv. Výhodou je naopak to, že zrcátko OAG ve většině případů nestíní část pole 35mm kinofilmu, protože ho lze nastavit tak, aby do svazku paprsků dopadajícíh na film nezasahovalo vůbec, nebo jen minimálně.

Výrobce dodává Tracker po jednotlivých komponentech, takže si lze objednat vlastní tělo, posuvné části a objímky do nich pro různé účely, pro připojení okuláru, různých druhů autopointérů a CCD kamer. Objímky se liší svojí délkou (celkem je 6 typů). Taktéž otočné části pro připojení k dalekohledu a k fotoaparátu jsou v různých provedeních např. pro 2" okulárový výtah nebo se závity pro přímé připojení na různé typy vyráběných dalekohledů (průměry závitu 2" a 3.25"). Část pro připojení fotoaparátu nebo hlavní CCD kamery je buď v provedení se závitem na T2 kroužek (2 různé délky) nebo s 1.25" otvorem pro kamery s 1.25" průměrem upínací části a dále ještě s 2" závitem kompatibilním se závitem na běžně vyráběných SCT dalekohledech. Existuje i možnost neobjednat některou část vůbec, a vyrobit si vlastní. To je i můj případ, kdy připojení k mému stavěnému dalekohledu je vyřešeno z duralu vysoustruženým kroužkem s drážkou shodnou jako na dílu 6 (pro připojení fotoaparátu), který se zasouvá do příruby (8) na boku tubusu o průměru 75mm a zajišťuje šroubem s rýhovaným držátkem. Popis jednotlivých prvků, které lze objednat, a také jejich aktuální ceny můžete nalézt na stránkách výrobce.

Díl 6 pro připojení fotoaparátu v sobě navíc obsahuje osazení o průměru 2" s pojistnými šroubky, do kterého lze montovat různé prvky (filtry, reduktory, tele-extendery, adaptéry pro okulárovou projekci) takže nenarůstá délka optické sestavy, jako když se šroubují za sebe. Také již mám vyrobenu kopii tohoto dílu mírně modifikovanou tak, že do ní lze upevnit komakorektor Celestron MPCC.

Vinětace
Zkoumal jsem rozdíl ve vinětaci obrazového pole 35mm kinofilmu se starým OAG o průměru 44mm a s novým Trackerem III. Výsledek je vidět na flat-field snímcích níže a hraje jednoznačně ve prospěch Trackeru. Je to dáno jeho velkým vnitřním průměrem (okolo 70mm). Zastínění na okrajích již odstranit nelze, neboť je stíní vlastní tělo fotoaparátu (závit pro T2 kroužek). Na snímku je patrný také malý pokles osvětlení zorného pole směrem k okrajům v celé ploše snímku. Ten je způsoben rozměry sekundárního zrcátka, které je díky tomu, že se ohnisko dostalo dále od tubusu nyní poněkud malé. Zvětšení o 1.5 cm by to mělo vykompenzovat. Takže na to možná také časem dojde. Ale i s tímto jevem je to nyní podstatně lepší a jsem spokojen.

starý OAG vlastní výroby

Tracker III

Půjde to na můj dalekohled?
To je jistě otázka, která napadne každého, kdo si bude chtít Tracker pořídit. Pokud máte nějaký z běžne vyráběných dalekohledů se standardním 2" okulárovým výtahem nebo dalekohled typu SCT s 2" či 3.25" závitem na zadní straně, lze Tracker použít za předpokladu, že lze ohnisko dostat alespoň 15 cm od okraje okulárového výtahu či 15 cm za zadní stěnu SCT či podobného dalekohledu s otvorem v hlavním zrcadle. Problém může nastat s menšími Newtony s průměrem tak pod 20cm (ať již koupenými či vyrobenými doma). Obvykle ohnisko není alespoň těch 15cm od boku tubusu a dost jich má jen 1.25 palcový okulárový výtah. Lze to vyřešit odmontováním objímky zrcadla, uříznutím části tubusu na dolní straně a novým upevněním objímky zrcadla. Tím se dostane primární zrcadlo blíže k sekundárnímu zrcátku a o stejnou míru se posune ohnisko dále od tubusu. Pozor však, pokud je změna polohy větší, může se sekundární zrcátko stát malým a způsobit nerovnoměrné osvětlení zorného pole, či dokonce snížení světelnosti. Vše je třeba dopředu rozmyslet, proměřit a dobře spočítat. Dle mých výpočtů se dá řící, že 20cm Newton se světelností f/5 je asi tak nejmenší dalekohled, na který má význam toto zařízení montovat. U menších průměrů se dostanete do problémů, že je třeba mít sekundární zrcátko neúměrně velké vzhledem k halvnímu zrcadlu, čímž se hodně stíní a klesá kontrast obrazu a rozlišovací schopnost. Maximální akceptovatelné zastínění primárního zrcadla se obvykle udává jako 1/3 jeho průměru.

Nákup
E-mailem nebo faxem zašlete objednávku se soupisem komponent, které jste si zvolili. Přijde vám zpět potvrzení objednávky s cenou a údaji pro platbu. Pomocí kreditní karty nebo bankovním převodem zaplatíte. Tak do 14 dnů až jednoho měsíce od připsání platby na účet firmy zboží dorzí do ČR a Vám přijde z vyclívací pošty oznámení a vyúčtování cla a DPH. Po zaplacení Vám přijde zásilka poštou, nebo si můžete na vyclívací poštu zajet a zaplatit i vyzvednou vše na místě. Akce je dle mé zkušenosti celkem bezproblémová.

Celkové zhodnocení
Zařízení je to pro fotografování velmi užitečné a dobře funkční. Nenalezl jsem žádnou vadu či nedomyšlený detail. Snad kromě toho, že by mohla být nějaká po tmě dobře viditelná indikace vysunutého dílu s velkým zrcátkem. Snadno se zapomene zasunutý před otevřením závěrky a potom sbohem pracně pointovaná hodinová expozice. Na to je třeba dát pozor a neustále si to připomínat, až to přejde do krve a člověk to dělá automaticky. Představoval bych si však tak třetinovou až poloviční cenu za toto zařízení. Chápu ovšem, že je to způsobeno především kursem dolaru, stejně jako u všeho příslušenství a dalekohledů z těchto končin světa. Šikovný řemeslník či kutil s dobře vybavenou dílnou (soustruh + frézka) by byl schopen podobné zařízení zřejmě bez problémů vyrobit, v duralovém provedení (byť poněkud těžším). Pouze zrcátka by bylo třeba někde nechat vyrobit na zakázku. Nedělám si ovšem iluze, že by cena byla nižší, pokud by se to zadalo jako zakázková výroba jednoho kusu nějaké firmě.


Zpět


(c)1999-2012 Martin Myslivec          

NAVRCHOLU.cz