IC 59 & IC 63

Údaje o snímku:
Optika: N400/1600, Riccardi 3" Wynne
Kamera: CMOS C3-61000
Filtry: Baader R,G,B, Ha, 50x50mm
Montáž: montáž vlastní konstrukce
Pointace: G1-1400, OAG
Datum a čas: 29.10.-9.11. vždy podle počasí
Expozice: 60x5min H-alfa, 51x5min R, 80x5min G, 66x5min B
Místo: Běleč nad Orlicí - hvězdárna

Pro vyplnění mezičasu, než bude možné fotit můj hlavní plánovaný objekt pro tuto zimu, jsem hledal nějaký jasnější objekt, který půjde nasnímat relativně rychle, nejlépe za jedno okolí novoluní. Tak jsem si vzpomněl na tuto hezkou dvojici mlhovin blízko hvězdy Gamma v Cassiopei. Primárním cílem nebyl úzkopásmový snímek, ale spíš RGB snímek vylepšený úzkopásmovými daty, ukazující vše, co se v té oblasti vyskytuje. Takže i hnědé mlhoviny molekulárních oblaků.

Nebyl jsem si jistý, jestli to vůbec půjde, protože na RGB snímcích jasná Gamma Cas. neskutečně ruší. Zpracování byla jedna velká šílenost, kdy po základním processingu, který by jinak stačil, bylo potřeba umravnit jasový gradient a všudypřítomné reflexy od jasné hvězdy v poli. Nakonec po 4 hodinách laborování v PixInsight a ke konci i razantně v Adobe PS vypadá výsledek celkem k světu. Hvězda nyní nijak významně neruší a nechá vyniknout mlhovinám okolo, i těm temným.

Ještě poznámka pro případné další fotiče: Modrá barva v mlhovině nepřísluší spektrální čáře OIII, ale jde nejspíš o kombinaci H-beta a reflexní mlhoviny. Přes OIII filtr tam není skoro nic (pravděpodobně pouze výsek z toho modrého kontinua).

Celkem na snímek padlo 60x5min v H-alfa, 51x5min R, 80x5min G, 66x5min B. V součtu tedy 21h 25min snímání.

Na klik vždy velká verze (v polovičním rozlišení, seeing byl tentokrát nemilosrdný)

Níže je k shlédnutá i samotný úzkopásmový H-alfa snímek



Tento web popisuje moje současné aktivity v oblasti astronomie. Starý web s informacemi a snímky do roku 2012 naleznete na foto.astronomy.cz