VdB 142 - Sloní chobot

Údaje o snímku:
Optika: N400/1600, Riccardi 3" Wynne
Kamera: CMOS C3-61000
Filtry: Baader Ha, OIII, SII
Montáž: montáž vlastní konstrukce
Pointace: G1-1400, OAG
Datum a čas: 18.6. - 12.7. 2023
Expozice: 71x10min Ha, 68x10min. OIII a 73x10min SII
Místo: Běleč nad Orlicí - hvězdárna

Tenhle oblíbený objekt už jsem fotil za svůj život několikrát, pokaždé větším přístrojem, a pokaždé jsem koukal, co vše se objeví. Nejinak tomu bylo i nyní, 400-kou. Po celkem jedenácti nocích snímání jsem se dopracoval k 710 minutám H-alfa, 680 minutám kyslíku a 730 minutám síry. Usoudil jsem, že už to musí stačit a je na čase to složit, když celkový čas je 35h 20min. Poslední data jsem honil  mezi mraky a bouřkami. Při letošním nestabilním počasí to ani jinak nešlo. Výhodou je, že montáž skoro nikam neuteče ani když přijdou mraky. Po jejich odejití se pointační hvězda opět docentruje, a ráno stačí přebrat co se pochytalo, a špatné vyházet.

Z nasnímaných dat jsem vytvořil snímek barevně laděný někde na pomezí klasické SHO palety a její zlato-azurové spíše dvoubarevné varianty (klasická SHO s větším podílem zelené se mi tolik nelíbí, a zlato-azurová zase skryje některé jemné barevné odstíny, je spíše dvoubarevná). Snímek jsem záměrně udělal poměrně hodně barevně saturovaný, protože dobře ukazuje různé struktury v mlhovině a dlouhý expoziční čas to dovolil bez významného nárůstu šumu. Velká verze celého pole v plném rozlišení kamery je na kliknutí. Můžete počítat Bokovy globule  ;)

Níže ještě připojuji i snímek přes H-alfa filtr.

Údaje o snímku:

Optika:  
Kamera:  
Filtry:  
Montáž:  
Pointace:  
Datum a čas:  
Expozice:  
Místo:  

 Tento web popisuje moje současné aktivity v oblasti astronomie. Starý web s informacemi a snímky do roku 2012 naleznete na foto.astronomy.cz