LBN 777, Baby Eagle nebula

Údaje o snímku:
Optika: N300/1200mm, ASA Wynne 0.95x
Kamera: CCD G3-16200 + externí kolo, Moravské přístroje
Filtry: IDAS LPS P2, Baader R,G,B
Montáž: montáž vlastní konstrukce
Pointace: SX Lodestar, OAG
Datum a čas: Snímáno v nocích 15.-18.10, 30.10., 1.-2.11., 5.-7.11, 11.-12.11. a 15.-17.11.2018
Expozice: 111x10min = 18.5h L a 76x10min = 12h 40m na každý z R,G,B kanálů, celkem 56.5h snímání
Místo: Běleč nad Orlicí - hvězdárna

Tato mlhovina připomínající hlavu orla (někdy se používá i sup či kondor - Vulture Head nebula) je součástí molekulárního oblaku v Býku. Leží zhruba 4.5° od známé hvězdokupy Plejády, jejichž reflexní mlhoviny jsou součástí téhož molekulárního oblaku. Oblast je k nám relativně blízko, zhruba 400 světelných let. Mlhovina je ale velmi slabá, průměrný světelný tok z různých částí mlhoviny se pohybuje v rozmezí 1 foton na pixel CCD kamery za každých 10-50 sekund. Viz obrázek na konci stránky.

Snímek byl fotografován po mnoho nocí v říjnu a listopadu 2018. Nejprve jsem v pár nocích nasnímal 18.5h jasové složky přes IDAS LPS P2 filtr, abych si ověřil, že je to vůbec na mé příměstské obloze reálné. Jasová složka dopadla celkem slušně, tak jsem se pustil do barvy. Ukázalo se, že na zvizualizování decentních barevných odstínů je však třeba podstatně více snímků přes RGB filtry, než jsem vůbec očekával. A tak jsem prostě fotil a fotil každou jasnou noc tuto oblast, až jsem se dostal na každém kanálu přes 12h expozic, a začalo to konečně vypadat k světu. 

Zpracování pak bylo provedeno již relativně rychle, během jednoho odpoledne. Většina práce proběhla v PixInsight, ale několikrát jsem musel sáhnout k manuální editaci v Photoshopu, protože v mlhovině se objevily nějaké neodstranitelné barevné gradienty ve tvaru neostrých pruhů, z části od okolních světelných zdrojů, zčásti od HW problému s kamerou. V okamžicích kdy je peltierův článek na chlazení zapnutý, tak je o pár jednotek ADU posunutý bias. Tím vzniknou při vyčítání v obraze velmi slabé prouhy s odchylkou pár jednotek ADU, A tyto prouhy jsou pokaždé jinde, takže nezmizí kalibrací, a odchylka je tak malá, že ji zase neodkáže vyhodit rejection algoritmus. Takže se to tam různě přes sebe vyprůměrovalo, navíc v každém z RGB kanálů jinak, a pak byly v obraze slabé barevné posuny, které ale při drastickém zpracování vylezly.
Konzultoval jsem to s p. Cagašem, a mají to už dávno vyřešené. Ale já mám jeden z prvních kusů kamery, kde je ještě jiný zdroj. Takže posílají jinou destičku se zdroji, kde je to rušení vyfiltrované. Tak až budu příště fotit zase nějakou takovouhle duchařinu, bude o problém méně.

Fotonový tok pro jasovou složku snímku ve fotonech za sekundu na pixel kamery.



Tento web popisuje moje současné aktivity v obalsti astronomie. Starý web s informacemi a snímky do roku 2012 naleznete na foto.astronomy.cz